Giresun

Balıkçılar, “Vira Bismillah” Demeye Hazırlanıyor

TEZGAHTAKİ HAMSİNİN BOYU 9 CM’DEN, PALAMUTUN BOYU 25 CM’DEN AŞAĞI OLMAYACAK…

Su Ürünleri Avlanma Sezonu 1 Eylül de başlıyor. Bu gece balıkçılar denize açılıyor.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, yeni sezonda balıkçıların uyması gereken kuralları açıkladı. Buna göre, Karadeniz’de; Ordu İli, Ünye İlçesinde; Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı, gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaklandı.

Açıklamadaki diğer kurallar ise şu biçimde sıralandı:

-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı 16.00-08.00 saatleri arasında yapılacak olup, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.

-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden Avcılık İzin Belgesi’nin alınması zorunludur.

-Denizlerden ve iç sulardan avcılık yolu ile elde edilen su ürünlerinin, karaya çıkış noktalarından itibaren ilk satışının yapıldığı yere, toptan satış merkezi, su ürünleri hali, soğuk hava deposu ve işleme tesisine naklinde Nakil Belgesi alınması zorunludur.50 kg ve daha az miktardaki su ürünleri için nakil belgesi aranmaz.

-Dökme olarak balık unu yağı fabrikalarına gönderilecekler hariç; 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren hamsi, istavrit ve sardalya balıklarının naklinde kullanılacak kasaların standart getirilmiş olup bu standartlara uyulması zorunludur.

-Deniz salyangozu avcılığının Algarna ile serbest olduğu dönemde sahilden itibaren 500 metre mesafe içerisinde istihsal yapılamaz. İstihsalinde gemide birden fazla algarna bulundurulamaz ve kullanılamaz.

-Denize bırakılan uzatma ağları, paraketelerin gündüz flâma (şamandıra), gece ise ışıklı şamandıra ile işaretlendirilmesi zorunludur.

-Harşit Çayı, Batlama, Aksu, Pazarsuyu, Yağlıdere, Çanakçı ve Gelevera derelerinin denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere, denize ve akarsu yönüne doğru 500 metre yarıçaplı sahalarda su ürünleri avcılığı yasaktır.

İŞTE SATIŞA SUNULACAK BALIKLARIN BOY SINIRLAMALARI

Tür Asgarî Boy (cm) Tür Asgarî Boy (cm)
Barbunya 13 Levrek 25
Dil Balığı 20 Lüfer 20
Eşkina 25 Mezgit 13
Hamsi 9 Palamut 25
İstavrit, Karagöz İstavrit 13 Pisi 20
Kalkan 45 Sardalya 11
Kefal (Amuderya kefali) 35 Tekir 11
Kefal (Diğer kefaller) 20 Uskumru 20
Kefal (Has kefal) 30 Alabalık (İç Sularda) 25
Kefal (Sarıkulak kefal) 30 Sazan (İç Sularda) 40
Kırlangıç 18 Yayın (İç Sularda) 90

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir