Giresun

ZİHİNSEL ENGELLİ HAVVA K.’YA TECAVÜZ CEZASIZ KALDI

Giresun’da yüzde 75 zihinsel engeli bulunan H.K.’ye tecavüz etmekle suçlanan iki kişinin yargılandığı davanın son duruşmasında mahkeme tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında berat kararı verdi. Kararda, Adli Tıp Kurumu’nun, H.K. ile görüşme bile yapmadan sadece diğer raporlara bakarak zihinsel engeli olmadığı yönünde görüş belirtmesinin etkili olduğu belirtildi.

O.Y. ve M.Ç.’nin 27 yaşındaki H. K.’ye 2016’da tecavüz ettikleri, tehditle susturulmaya çalışmakla suçlanmışlardı. Dava H.K.’nin hamile kalması ve ailesinin şikayeti üzerine açıldı. H.K. bu sırada yasal kürtaj süresi dolduğu için çocuğu da doğurmak zorunda kaldı.

Mahkemenin berat kararına baba Avni K. tepki gösterirken .”Giresun Kadın Platformu Kadın Savunma Ağı da duruşma sonrası açıklama yaparak, “Sanıklar için beraat ile sonuçlanan bu dava bizim için bitmemiştir.” dedi
Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Ne yazık ki tacize, şiddete, tecavüze uğrayan birçok kadın gibi H.K.’nin de sesinin bir kez daha mahkeme salonlarında kısılmaya çalışıldığını gördük dava sürecinde. Kadınları, çocukları korumayan devletin erkek yargısının, tecavüzcüleri aklamaya çalıştığını gördük.

Üstelik havvanın yüzde 75 zihinsel engeli olduğunu belirten raporuna, silahla tehdit edildiğini beyan etmesine rağmen erkek yargı, bir kez daha rıza söyleminin arkasında tecavüzcüleri akladı. Tecavüzün rızası olmaz, tek suçlu vardır o da tecavüzcüdür.

Tıpkı Şule Çet davasında, Rabia Naz’ın soruşturma sürecinde ve yüzlerce binlerce kadının, çocuğun davasında gördüğümüz gibi ne yazık kı kadınların ses vermediği hiçbir kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz davasında failler olması gerektiği gibi yargılanmıyor, korunuyor, kollanıyor.

Havva’nın avukatı dosyayı Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıyacak ve biz kadınlar da sürecin takipçisi olacağız. Hiçbir kadın şiddetin karşısında yalnız ve savunmasız değil, bunu da haykırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir