EğitimGiresun

YÖK uyardı. Üniversitelerde ‘vekil dekan’ dönemi bitiyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, uzun süredir vekaleten yürütülen Dekanlık görevlerinin sona erdirilerek asaleten dekan tekliflerinin en kısa zamanda yapılması konusunda üniversitelere uyarı yaptı!

YÖK Başkan Vekili Prof.Dr.H.Hakan Göktaş imzasıyla üniversitelere dün gönderilen yazıda uzun süreli vekaletle yönetimin üniversite sistemine olumsuz etkilediği ifade edildi. Göktaş, rektörlerin ukdesinde olan veya vekaleten yürütülen dekanlıklar için asil dekan tekliflerinin YÖK’e ulaştırılmasını istedi.

Yazıda tüm devlet ve vakıf üniversitelerine seslenilerek şu ifadelere yer verildi: ”Üniversitelerimizde uzun süredir vekalet ile yürütülen dekanlıklar hususu Türk Yükseköğretim Sisteminin görünümünü olumsuz etkilemekte ve Yükseköğretim Sistemimize ilişkin olumsuz algıya yol açmaktadır. Bu itibarla Üniversitemizde Rektör uhdesinde olan veya vekaleten yürütülen dekanlıklar için asil dekan tekliflerinin en kısa zamanda Başkanlığımıza iletmeniz hususunda gereğini önemle rica ederim.”
Kararla birlikte Giresun Üniversitesi’nde de vekaletle yönetilen fakültelere önümüzdeki günlerde asaleten dekan atamaları yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir