EğitimGiresun

YILMAZ CAN DA AYM’NİN ‘BARIŞ BİLDİRİSİ’ KARARINI KINADI

Anayasa Mahkemesi’nin Barış Bildirisi akademisyenlerinin hak ihlaline uğradığı yönündeki kararına tepki gösterme kervanına,  ataması geçen hafta yapılan çiçeği burnunda Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can da katıldı. Can yaptığı yazılı açıklamada, barış bildirisine imza atan akademisyenleri,  terör örgütlerine destek veren kişiler olduğunu iddia ederek;” bu davranışlarını ifade özgürlüğü olarak kabul eden Anayasa Mahkemesinin kararını şaşkınlıkla izlemekteyiz” dedi.

Yılmaz Can açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Katliam, kıyım ve sürgün gibi kelimeleri kullanarak devletin vatandaşlarına karşı asli görevini yapmasını zora sokarak, terör örgütünün, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da halka uyguladığı kıyımı ve katliamı görmezden gelerek kamuoyu önünde yapılanları meşrulaştırma çabasına giren bir güruhun, yine masum vatandaşların haklarını korumakla görevli Devletin en üst adli organlarından biri tarafından mazur görülmesi akıllara ziyan bir durumdur.

Bilinmelidir ki, Anayasa Mahkemesinin aldığı bu karar, bazı çevreleri daha da cesaretlendirecek ve önü alınamayacak olayların yaşanmasına yol açabilecektir. Terörü destekleyen övücü söylemlerin ifade özgürlüğü sınırları kapsamında yer alamayacağı hem AİHM hem de AYM kararlarında esasa bağlanmışken böyle bir kararı Giresun Üniversitesi olarak kabul etmemiz mümkün değildir.

Temel işlevi vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak olan Anayasa Mahkemesini, altına imza attığı bu kararı tüm yönleriyle düşünmeye davet ediyor, ülkemizi dünya kamuoyu önünde itibarsızlaştırmaya yönelik her türlü eylemin karşısında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir