GiresunManşet Üstü

YAZIN BİR TARAFA…

Alacak-verecek zamanıyla seçim zamanı erken geliyor derler, çok doğru. Bakın yerel seçimler yapılalı 2 yıl geçti gitti bile… Geldik bugüne.

3 yıl içinde ve sonrasında ne olacağını, ne olmayacağını bugünden az çok kestirebiliyoruz.

Mesela şu anda ankete gerek yok: 300 küsur oyla Ak Parti’nin kazandığı Giresun merkezde, Bulancak’ta, Espiye’de, Keşap’ta, Dereli’de ve bir çok ilçede şu anda seçim olsa aynı kişilerin yeniden seçilemeyeceği muhakkak. Ama tabi ki; toplumda kabul gören, saygın, vizyon, misyon sahibi, kul hakkına, beytülmala el uzatmamış, siyaseti zenginleşme ve yakınlarını zenginleştirme aracı görmeyen, hak ve halk diyen yeni yüzlü, yeni söylemli, yerel yönetim politikaları olan, aklı, bilimi paylaşmayı ret etmeyen, uzlaşan, barışık, güven veren, erdemli DOĞRU adaylar olursa…Muhalefet akıllı olursa…Böyle olursa muhalefet için en kolay alınacak belediye, tabi bana göre Giresun merkez… Bahçeli’nin MHP’sinin de giderek yok olmaya doğru gittiğini görürsek, Aytekin Şenlikoğlu’nun, iki yılın sonunda koltukta eğrelti, ’emanet’ oturduğu aşikar. Zaten baştan da öyleydi…Seçilmesi için her şey hazırdı, hazırlandı o da seçildi. Gerisini herkes biliyor. 
Neyse bunu zaman gösterecek ama Şenlikoğlu’nun şimdiden bazı konularda da sınıfta kaldığı muhakkak.
Işık, aydınlatma, park bahçe de elbette gerekli ama..Bu kentin en başta yokluğunu, yoksulluğunu işsizliğini yenemeyen, ulaşım, barınma, beslenme sorununu halledemeyen adama bu kentte yaşayanlar oy vermiyor, vermedi, vermemeli de..
Bunun için de 140 bine dayanan bir nüfusu yönetmek için ehil kadrolar ve politikalar gerekli. Bir önceki yönetimlerden farklı olmak gerekli. Mesela, Pandemideki esnaf ve halk mağduriyetini kısmen de olsa giderici yönde bir politika oluşturamaması buna örnektir. Ama ne yapsın. Kazan dibini kazıyor. Borç arşı geçiyor.
Halbu ki Şenlikoğlu çok rahat bir dönem geçiriyor. Etliye, sütlüye karışan yok. Süt kuzusu gibi cici bir muhalefet var. Eleştiren yok, öven çok. Kendine ait bir çok medya gurubu da var. Eh daha ne olsun!

Hadi iddiamı daha da ileri götüreyim. 
Yazın bir tarafa… 2023 yılında Türkiye’yi sosyal demokratlar ve paydaşları yönetecek.
Çünkü hiç bir tarafı yönetilemeyen bir ülkedeyiz. Pandemi süreci bir kez daha gösterdi. Savruluyoruz…Karanlığa doğru sürükleniyoruz.
Ayrıca millet ittifakınındın seçilen belediye başkanlarının olduğu iller de ülkeden daha iyi yönetiliyor.
Mutsuzluk, memnuniyetsizlik, gelecek kaygısı, fakirlik, yoksulluk, işsizlik ve hepsinden önemlisi huzursuzluk artıkça, bu düzen değişmeli diyenlerin sayısı da demokrasiye olan özlemle paralel olarak giderek artıyor. Saray ve çevresi dışında mutlu olan yok.
Taciz, tecavüz, yolsuzluklar, hele bu son kokain rezaleti işin tuzu biber oldu.

Erken ya da zamanındaki bir seçimde Ak Parti’nin Anavatan, Doğru Yol, DSP gibi olacağı muhakkak.
Var mı itirazı olan?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir