Giresun

YAYLA :GAZETECİLİK KAMUSAL KİMLİĞİNDEN UZAKLAŞIYOR

Çağdaş Gazeteciler Derneği Giresun İl Temsilcisi Saliha Yayla, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, gazetecilik mesleği kamusal kimliğinden uzaklaşıyor. Mesleğimiz sanki "siyaset-ticaret-tarikat" denklemi üzerinden yeniden tanımlanmak isteniyor."Birilerinin gazetesi "birilerinin gazetecisi" anlayışı olağanlaştırılıyor. Haberler de basın kuruluşlarının sermaye yapısının çıkarları terazisinde tartılıyor” dedi.

“10 Ocak kutlamanın ötesinde bir dayanışma günüdür” diyen Yayla, şunları söyledi: “son yıllarda en dikkat çekici olan da basın kuruluşlarına "dükkan" muamelesi yapılmasıdır. Görüyoruz ki dükkan alınıp satılması gibi el değiştiriyor. Diğer yandan da yeni çıkan gazetelerin ve televizyonların sahiplik yapısı adeta gizli tutuluyor.

Basın şeffaflığa en fazla ihtiyaç duyulan bir iş koludur. Ama böyle olumsuz gelişmeler yaşanınca da balık baştan kokuyor.

Basının özgür olması, özgür bırakılması öncelikli isteğimizdir. Basın emekçilerine  insanca yaşayacağı ekonomik, sosyal imkanlar verilmesi, örgütlenmelerinin önündeki engellerin kaldırılması da öncelikli talebimizdir. En öncelikli isteğimiz de tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir