AktüelGiresun

KULAKKAYA YAYLASI’NDA KAR FESTİVALİ VARDI

Kar Festivalleri sürüyor. Paşakonağı’ndan sonra Kulakkaya’da da; GİRTAB(Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği) tarafından organize edilen Yavuzkemal Belediyesi, Giresun Off Road ve Off Road 28 kulüplerince ortaklaşa düzenlenen düzenlenen Kar Festivali ve Off Road Şenliği, yoğun bir katılımla gerçekleşti. 

 

DSC_4485

 

Havanın da güzel olmasını fırsat bilen binlerce kişi aile ve çocuklarıyla Kulakkaya’ya çıkarak festivale katıldı.DSC_4463

Kar Festivali’nin açılış konuşmasını yapan Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah Önal etkinliğin geleneksel hale getirileceğini belirterek beldenin birbirinden güzel oba ve yaylaları içinde barındıran bir bölgede olduğunu belirterek, “Yöremizde 4 mevsim ayrı güzel. Bunlar keşfedilmeyi bekliyor. Bu tarz festivallerle yöremizin eşsiz doğasını Tüm Türkiye’ye tanıtmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu yıl Kulakkaya’da ilk kez düzenlenen ve ilimiz kış turizmine büyük katkısı olması beklenen festivalin coşkusunu yaşadıklarını belirten Sayın Valimiz Hasan Karahan ise  “Bu festivali organize etme fikri geldiğinde "acaba katılım olur mu?" diye tereddüt ettiklerini ancak "Bugün burada gördüğüm manzaradan sonra ne kadar doğru bir iş yaptığımızı görmek bizleri fazlasıyla memnun etti. Paşakonağı'nda birincisini, Kulakkaya'da ikincisini yaptık, finali de Kümbet'te yapacağız” dedi.

festivale katılanlar, kemençe ve horonla coştu. Bu coşkuya Giresun Valisi Hasan Karahan, Milletvekilleri Mehmet Geldi, Adem Tatlı ve Erzurum Milletvekili Sadettin Aydın, AKP milletvekili aday adayı Hasan Aydın ve diğer protokol üyeleri de  katıldı.  

Milletvekili Mehmet Geldi de “Alplerden aşağı kalmayan bu güzelliklerin tüm Türkiye’ye tanıtılması için bu tarz organizasyonların artması gerekir” dedi.

Adem Tatlı da “Yaz festivallerinin yerini kış festivalleri alacakmış gibi gözüküyor” diye konuştu.

QWGG

                           OFROAD'.ÇILIĞA ÖZENDİLER 

Festival’de Off Road yarışları da yapıldı. Kar zeminin açılmasıyla oluşturulan pistte, 20 dolayında özel jeep tipi araçların yarışı ilgiyle izlendi. Vali Karahan ve Milletvekili Mehmet Geldi de araçlarla pistte tur attı.  Kızak, kayak ve snowbord, kardan heykel yarışlarıyla eğlenceli saatler geçiren katılımcılar etkinlikler boyunca  sponsor olan Yavuzkemal Belediyesince kar üzerinde yakılan ateşlerde çorbalar, çaylar ve o ateşlerin közünde yayla patateslerin tadına vardılar.

EBFS

Festival alanına hakim bir tepede kurulan kayak pistinde katılımcılar kendi getirdikleri tahta kızaklar ve diğer gereçlerle kızak keyfi yaptılar. Bunlar arasında yöredeki köylerden gelen kadınlar da vardı.

DSC_4503

 Vali Hasan Karahan da kepçeyle festivale gelen konuklara pancar çorbası dağıttı.Konuklar kar üzerine kurdukları sofralarda mısır ekmeği, yayla patatesi ve pancar çorbası yemenin tadını yaşadılarDSC_4457

Etkinliğe; Vali Hasan Karahan ve eşi Şule Meral Karahan, Giresun Milletvekilleri Mehmet Geldi, Adem Tatlı ve Erzurum Milletvekili Saadettin Aydın, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Dereli Kaymakamı Ömer Faruk Kala, Orman Bölge Müdürü Celal Pir, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Bal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zeki Atlı, Giresun Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez, bazı daire Müdürleri,  Dereli Belediye Başkanı Zeki Şenlikoğlu, Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah Önal, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve binlerce kişi katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir