GiresunManşet Üstü

YANLIŞ KAPIYA GELMİŞLER!..

Giresun Şirket Kamu İşçileri Derneği, Giresun Üniversitesi’nde çalışan 6 işçinin işten çıkarılmasını protesto etti.  

Rektörlük önünde işçiler adına basın açıklaması yapan Hamza Türkmen, kendilerinin çıkışını veren firmayı değil de üniversite yönetimini hedef aldı. Türkmen,“Taşeron şirketlerin hiçbir hükmü yoktur. İşe kimlerin alınacağının ve kimlerin işten çıkarılacağının listesini şirketlere veren üniversitedir” dedi.

DSC_1312

ÇALIŞTIKLARI FİRMA YALANLADI

Ancak Türkmen’i  sözleşmeli işçilerin bağlı olduğu firma, “üniversitenin böyle bir tasarrufu yok, işçileri biz aldık, biz çıkardık. 1 yıllığına işe alındılar, bunu kendileri de biliyordu, sözleşmelerini yenilemedik”  açıklaması ile yalanladı.

Askur Mutfak isimli işçilerin bağlı olduğu şirketten yapılan yazılı açıklamada,bu işçilerin huzur bozma, verilen görevleri yapmama, kılık kıyafet kuralına uymama gibi gerekçelerle yapılan uyarıları dikkate almadıkları belirtildi.

“İŞE ALINACAK VE AYRILACAK PERSONELİ ŞİRKET BELİRLER”

1 Ocak’tan geçerli olmak üzere üniversite ile şirketin ihale gereğince üniversite ile yapılan sözleşme yaptığı hatırlatılarak, şu bilgiler verildi: “Giresun Üniversitesinde çalışacak olan temizlik personeli şirketimiz tarafından tespit edilmiş ve aynı tarihte işe başlatılmıştır. Zaten, yasal mevzuat ve imzalanan sözleşme gereği üniversitenin işe yeni personel alımı ya da mevcut personelin işine son verilmesi gibi  bir yetki ve sorumluğu da bulunmamaktadır.  İşe başlayacak ya da ayrılacak personeller ile ilgili tüm tasarruf tamamen şirketimize aittir. Kaldı ki üniversiteler başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektörde ihale usulü ile işe başlayan sözleşmeli personeller bir (1) yıllığına işe alınmakta, bu kişiler de bunu bilerek kendi rızaları ile sözleşme imzalamaktadırlar”.

DİSİPLİNSİZ DAVRANMIŞLAR…

Şirket işten ayırdıkları 6 personelin çalışma şartlarına uymayan davranışlar sergilediğini de iddia etti. Açıklamada, “Şirketimiz tarafından işlerine son verilen 6 geçici personelin yukarıda zikredilen hususlara ilaveten, çalışma ortamının huzurunu bozma, verilen görevleri tam ve zamanında yerine getirmeme, kılık kıyafet yönetmeliğine uymama vb. gerekçeler ile daha önce almış oldukları uyarılar da dikkate alınarak şirketimiz tarafından yeni sözleşme yapılmamıştır”denildi

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir