Giresun

YAKUP HALİFE ANILDI

Giresun ile yöresinin Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli rol oynayan Yakup Halife Hazretleri için Duroğlu beldesi Tekköy Mahallesi'nde anma töreni düzenlendi

Vali Hasan Karahan, törende yaptığı konuşmada, Yakup Halife gibi güzel ve öncü insanlar sayesinde bu yörelerin vatan olduğunu belirterek, “Bu büyüklerimiz sayesinde buralara geldik ve yerleştik. Burası bizim vatanımız. Bu vatanı bize bırakan öncü büyüklerimizi tanıyoruz. Onların gözleri, ruhaniyetleri üzerimizde yaşıyoruz. Bizlerde onlara layık olarak bu vatanı güzelleştirip, imar edeceğiz. Devlet ve millet olarak sorumluluğumuz budur.”dedi.

Karahan, “ Bu insanlar rahatlıklarını ve huzurlarını bırakıp bu dağ başlarında insanlara hizmet etmek amacıyla ailelerini geride bırakarak bu coğrafyada hizmet etmişlerdir. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlığa hizmet etmişlerdir. Buda bize örnek olsun. Milletin hizmetinde olan insan unutulmuyor. 600yıl sonra bir büyük şahsiyeti anıyoruz. Görüyoruz ki millete hizmet yolunda verilen emeklerin hiçbiri zayi olmuyor.”şeklinde konuştu.

Duroğlu Belediye Başkanı Murat Kılıçaslan da, belde de Yakup Halife döneminden kalma değirmeni çalışır vaziyete getirdiklerini, türbesinin onarılmaya çevre düzenlemesinin ise yapılmaya başladığını dile getirerek ilgili birimlerden destek istedi.

Yakup Halife hakkında bilgi sunan İl Özel İdare Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Fatsa  da Yakup Halifenin miladi 1397 yılında bölgeye gelen bir Ahi dervişi olduğunu söyledi. Yakup Halifenin sadece derviş  değil bir uç beyi olduğunu dile getiren Fatsa, vadiden geçen ticaret yolunun imareti, güvenliği, bakım ve onarımını sağladığını ayrıca insanları eğiterek bölgenin fethinde öncülük  eden tarihi bir şahsiyet  olduğunu sözlerine ekledi.

Yakup Halifeyi anma programına Sayın Valimiz Hasan Karahan’ın yanı sıra Görele Kaymakamı  Ünal Kılıçarslan, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Selahattin Acara, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk , bazı daire Müdürleri, belediye başkanları, siyasi parti yetkilileri,İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir