Giresun

YAĞLIDERE TAŞTI, 100 KİŞİ MAHSUR KALDI/Görüntülü haber

TAŞKININ NEDENİ HES'LER Mİ?


Yağlıdere ilçesinde akşam saatlerinde başlayan ve gidere artan sağanak yağmur hayatı olumsuz yönde etkiliyor. ilçeden geçen Yağlıdere deresi taştı ve taşkından dolayı ilçe yol araç ve yaya trafiği geçişine kapandı. O sırada, dereyle yol arasındaki menfezin yıkılmasıyla karşı tarafta bulunan halı sahada düğün yapan 100’Ü aşkın kişi ve araç mahsur kaldı. AFAD ve TAMGA kurtarma ekipleri, özel idare ve belediye araç gereçleriyle gece boyu taşkın bölgesinde kalanların tahliyesini sağladı.
GİRESUN VALİLİĞİ:”VATANDAŞLARIMIZ TAHLİYE EDİLDİ”
Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, taşkına aşırı yağmur neden oldu. Valilik açıklamasında, menfezin daha önce yıkılan köprünün yerine yapıldığı, menfezin ve servis yolunun dere taşkını sebebiyle kullanılamaz hale geldiği belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:” Yağlıdere İlçesi Ahallı Mahallesinde daha önce yıkılan köprü yerine yapılan menfez ve servis yolunun dere taşkını sebebiyle kullanılamaz hale gelmesinden dolayı Halı Sahada yapılan Nişan töreninde bulunan yaklaşık 100 vatandaşımız mahsur kalmıştır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.
Nişan törenin olduğu halı sahadan karayoluna uygun geçiş mevcut olup yaklaşık 150 metre patika yoldan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde, AFAD ve kolluk kuvvetlerimizce gerekli emniyet tedbirleri alınarak tahliyesine başlanmıştır”
Aynı derenin üst kesimlerindeki HES’lerin baraj kapaklarının açılmasıyla suyun debisinin yükseldiği ve bu nedenle taşkın olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir