Giresun

GÖRÜNTÜLÜ AÇIKLAMA

GİRESUN VALİLİĞİ BASKET MAÇIYLA İLGİLİ OLAY ANINDA ÇEKİLEN KAMERA GÖRÜNTÜLERİNİN DE YERALDIĞI BİR AÇIKLAMA YAPTI

Giresun Valiliği, Yeşilgiresun Belediye Spor – Trabzonspor basket maçı sonrası çıkan olaylarla ilgili kamera kayıtları ile birlikte bir açıklama yaptı. Ancak bu sefer de görüntülerin montajlandığı iddia edildi. Bu görüntülerin daha çok taraftarların tepki gösterdiği ve polise taş attığı bölümlerden seçilmesi, ayrıca taraftarların coplandığı anların yeralmaması  bu iddiayı güçlendirdi. Adsız

ONUR, COPTAN KORUNMAK İÇİN KAÇARKEN AYAĞI TAKILIP DÜŞÜYOR 

Montajlandığı iddia edilen bölümlerden birisi de polisin taraftar gurubuna copla müdahale ederken kaçtığı sırada yere düşerek ayağı kırılan Onur Utku Torun'un görüntüsünün olduğu bölüm.Bu bölümde Onur, gerçekten ilk anda kendini polis copundan korurken yere atıyor ve daha sonra kalkarak kaçmaya devam ediyor. Ama ondan sonra bir kere daha yerde görülüyor.O arada ne olduğuna dair görüntü seçilemiyor. 

İŞTE GİRESUN VALİLİĞİ VE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ AYNI AMA AYRI AYRI YAPTIKLARI AÇIKLAMA VE GÖRÜNTÜLER

 

BASIN BÜLTENİ

29.05.2013

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

25.05.2013 Cumartesi günü İlimiz 19 Eylül Kapalı Spor Salonunda oynanan Yeşilgiresun Belediye Spor – Trabzonspor Türkiye Basketbol 2. Ligi Play-Off final müsabakasında son 31.saniyede sahaya yoğun şekilde pet şişe ve yabancı cisimlerin atılması üzerine maç sona ermeden hakem heyetinin seyircinin tahliye edilmesi kararına müteakip salon yaklaşık 15-20 dakika içerisinde yapılan sözlü ikazlarla boşaltılmış ve maç seyircisiz olarak tamamlanmıştır.

Kapalı spor salonuna giremeyen ancak Atatürk Stadı içerisindeki dev ekrandan maçı seyreden yaklaşık 500 kişilik grup kapalı spor salonunun boşaltılacağını duyunca slogan atarak kapalı spor salonu önüne gelerek içeriye girmeye çalışmış, salondan çıkartılan grup ile içeriye girmeye çalışan grup arasında izdiham meydana gelmiş ve stadyumdan çıkan grup yanlarında getirdikleri meşaleleri yakmış ve sonrasında polislerin ve salondan çıkan vatandaşlarımızın üzerine doğru bu meşaleleri atmışlardır. Daha sonra yapılan ikazlarla bu gruplar kapalı spor salonunun önünden uzaklaştırılmıştır. Salondan çıkan ve Atatürk stadyumundan gelen yaklaşık 3000-3500 kişilik kalabalığın büyük bir kısmı yapılan ikazlara uyarak bölgeyi terk ettikleri görülmesine rağmen 500-600 kişilik grup salon etrafından ayrılmamışlar içlerinden bazıları yüzlerini atkı, tişört ve formaları ile sarmak suretiyle gizlemeye çalışmışlar ve ardından da pet şişe, taş ,çakıl gibi yaralayıcı bereleyici cisimler kullanmak suretiyle polise ve spor salonuna saldırmaya başlamışlardır. Salonun boşaltıldığı 19.00 dan itibaren yaklaşık 30-35 dakika boyunca toplanan grubun dağılması yönünde ikazda bulunulmuş ancak grubun dağılmaması üzerine 19.35 sıralarında dağıtılmak üzere guruba müdahale edilmiştir.

Tüm bu ikazlara rağmen dağılmayan bu 500 kişilik grubun çevreye, kapalı spor salonuna ve misafir takım yöneticileri ile sporcularına zarar verebilecekleri değerlendirildiğinden; ilimizin asayişinden, insanlarımızın can ve mal güvenliğinden sorumlu olan polisimiz 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile 2559 Sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanununun vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde öncelikle gerekli ikazları yaparak ardından kademeli bir şekilde zor kullanma yetkisi çerçevesinde müdahale etmek zorunda kalmıştır. Müdahale sırasında yasal teçhizatlarından sadece jopu kullanmış, büyük bir sabır ve fedakarlık gösterilerek kendilerinin yaralanmalarına rağmen biber gazı, panzer , tazyikli su gibi müdahale yöntemlerini kullanmamıştır. Müdahalenin olduğu andan itibaren bazı insanların zarar görmesi muhtemeldir ve bu meyanda bazı olumsuz durumlarda oluşmuştur. Ancak unutulmaması gereken şudur ki atılan cisimler ve meşaleler    çok sayıda masum insanın zarar görmesine ,  yaralanmasına, sakat kalmasına ve hatta ölümüne dahi sebebiyet verebilirdi.

Bu sağduyu içerisinde , yapılan müdahalenin ardından koşuşturmalar ve arbedeler yaşanmıştır. Temel amacı insanların güvenliğini sağlamak olan polisin göstericileri yaralamak veya sakatlamak gibi bir niyeti asla olamaz. Yasaların izin verdiği ölçüler içerisinde daha büyük ve vahim olayların önlenmesi temel hedeftir. Onur Utku TORUN isimli çocuğun ayağının kırılması il ilgili olarak, güya polis jopları ile ayağının kırıldığı hatta yere düştükten sonra da tekrar darp edildiği iddiaları asla gerçeği yansıtmamaktadır. Görüntüler incelendiğinde de ;  Polisin müdahalesi ile kendisini joptan sakınmaya çalışan Onur Utku’nun geriye dönerek hızla koşmaya başladığı, o anda önündeki 30 cm. yüksekliğindeki orta refüje ve refüj üzerindeki 65 cm. yüksekliğindeki çift sıra iplere takıldığı ve çevik bir hareketle atlayarak yere düştüğü görülmektedir. Yine görüntüler incelendiğinde Onur Utku’nun ayağa kalkarak ve arka tarafına bakmak suretiyle hafif koşar adımlarla hareket ettiği ve orta refüjün bitimindeki 65 cm. yüksekliğindeki çift sıra iplere yeniden takılmak suretiyle kötü bir şekilde kenar taşının üzerine düştüğü görülmektedir. Düştüğü andan itibaren yerden kalkamadığı ve “ bacağım kırıldı” diye yardım istediği çevrede bulunan personelimiz tarafından duyulması üzerine yanına gidip diz çökmek suretiyle yardım edildiği de görülmektedir. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere her iki düşme olayının yaşandığı ve bacağının kırılmak suretiyle yardım istendiği anda en az 10 metre mesafe içerisinde hiçbir kişi ve personelimiz bulunmamaktadır. Polisimizin Onur Utku’nun ayağını kırma eylemi olmadığı gibi ilkyardımı yaparak ambulansı davet ettiği ve hastaneye intikalini sağladığı aşikardır.

Yine Kapalı Spor Salonu karşısında bulunan üst geçitte bir vatandaşımızın rahatsızlandığı ve çevresinde bulunan 4-5 kişi tarafından üst geçit üzerinden salon önüne polisimizin yanına getirildiği görüntülerden görülmüş, baygın olan şahsa Müdürlüğümüz kadrosunda görevli ve ilk yardım kursu bulunan Komiser Yardımcısı Ayhan OSMANOĞLU tarafından ilk yardımda bulunulmuş, şahsın kilitli olan ağzı personelimiz tarafından açılarak dili dışarıya çıkartılmış ve nefes alması sağlanmıştır. Akabinde şahsa tıbbi ilk müdahalede İl Sağlık Müdürümüz tarafından yapılmıştır. Muhtemel yanlış anlaşılmalardan sanki polis tarafından darp edilerek bu hale getirildi gibi fotoğrafların ve yorumların kullanıldığı üzüntü ile müşahade edilmiştir. Nitekim İl Sağlık Müdürümüz Cengiz CİNDEMİR’in açıklamalarında da şahısta herhangi bir travma izinin olmadığı, panik ve korkuya bağlı bayılma olduğu net şekilde ifade edilmiştir.

Bahse konu karşılaşma ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili olarak grubu yönlendiren, polise taş atan ve müsabaka sırasında sahaya yabancı madde atan 11 şahıs net olarak tespit edilmiş, bunlardan yaşları küçük suça sürüklenen 6 çocuk 29.05.2013 günü mevcutlu olarak Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiş, 2 şahıs ifadelerine müteakip serbest bırakılmış, 3 şahsın da yakalanması için çalışmalara devam edilmektedir. Ayrıca müsabakanın durduğu sırada misafir takım yedek kulübesinin koruma camını kırdığı tespit edilen şahıs ile ilgili de gerekli evraklar tanzim edilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir.

Karşılaşma sonucunda meydana gelen olaylarla ilgili olarak titizlikle sürdürülen adli ve idari soruşturmaya  devam edilmektedir.

 

GİRESUN VALİLİĞİ

 

Etiketler