GiresunManşet ÜstüUlusal

VI.ULUSLARARASI GİRESUN KARADENİZ SEMPOZYUMU

 

 

 

 

 

DSC_7197

KARASAM (Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi) ve EkoAvrasya (Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği) tarafından ortaklaşa düzenlenen VI. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu 06-07 Kasım 2014 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Giresun’da gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

 

KARASAM (Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi) ve EkoAvrasya (Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği) tarafından ortaklaşa düzenlenen VI. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu 06-07 Kasım 2014 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Giresun’da gerçekleştirilecek."Karadeniz'den Hazar'a Stratejik Bakış" temasıyla icra edilecek olan sempozyuma, Türkiye'den ve Türkiye dışından çok sayıda akademisyen, araştırmacı, gazeteci, uzman ve siyasetçi katılacak. 

ATTAR:DEVLETLERİ ÇATIŞMA HALİNDEKİ AKADEMİSYENLER DE BİLİMSEL ZEMİNDE BİRARAYA GELECEK

CSC_2990VI. Karadeniz Uluslararası Sempozyumuna ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını ifade eden Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, "Altı yıldır düzenlemekte olduğumuz bu sempozyum, ilimizin ve üniversitemizin, Karadeniz havzasındaki siyaset, ekonomi, güvenlik ve enerji gelişmelerinin ele alındığı uluslararası bir platforma dönüşmesini sağlıyor. Karadeniz etrafında meydana gelen gelişmeler zaman zaman Ortadoğu'nun gölgesinde kalıyor gibi görünse de son derece kritik ve sıcak gelişmelerdir. Bunları sükunetle ve enine-boyuna ele almak, havza ülkeleri arasında akademik işbirliğini geliştirmek, devletleri çatışma halinde olan ülkelerden uzmanları bilimsel zeminde bir araya getirmek yönünde yoğun çabamız var. Giresun Üniversitesi olarak Türkiye'nin bu bölgedeki öneminin bilinciyle bu sene "Karadeniz'den Hazar'a Stratejik Bakış" alt başlığı etrafında çalışmaya karar verdik. Bu bağlamda özellikle enerji ve güvenlik konularında bir yoğunluk olacağını tahmin ediyorum" dedi. 
 

 

KARASAM MÜDÜRÜ SARIKAYA: CİDDİ BİR BEYİN FIRTINASI GERÇEKLEŞECEK, GELECEĞE YÖNELİK STRATEJİLER BELİRLENECEK

DSC_2580Karadeniz bölgesindeki kriz ve çatışma sürecine vurgu yapan KARASAM Müdürü Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya, "2008-2009 yıllarında ilk iki sempozyumumuz yapıldığı dönemde Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş ortamı söz konusu idi. O ortamda, Rusya ve Gürcistan'dan uzmanları 'Giresun İnisiyatifi' kavramıyla bir araya getirmiştik. Bugün de Rusya ile Ukrayna arasında kriz ve çatışma ortamı sözkonusu. Öte yandan Kafkasya bazen ısınmakta bazen de büyük enerji projeleri ile gündemdeki yerini korumaktadır. Bu yıl Ukrayna krizine ilişkin özel bir alt oturumda Rus, Ukraynalı ve Ukrayna'nın içindeki çatışan kesimlerden temsilciler bir araya gelecek. Ayrıca, Hazar perspektifi ile Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan üçlü ilişkilerine yönelik detaylı sunumlar yapılacak" dedi. Karadeniz ve Hazar Denizi havzasının Avrasya açısından hem siyasi hem de ekonomik olarak anahtar özelliğini taşıdığını belirten EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ’’Karadeniz ve Hazar Denizi bölgesi ile alakalı çalışmalar sürdüren düşünce kuruluşları ve politika uzmanları bu sempozyum kapsamında Giresun’da bir araya gelme fırsatı bulacaklar. Bu vesileyle bölge ile ilgili fırsatları ve riskleri analiz edecek olan akademisyenler ciddi bir beyin fırtınası gerçekleştirecek ve geleceğe yönelik stratejileri ortaya koyacaklardır’’ dedi 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir