Giresun

VATANDAŞ BAŞARISI

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNCÜSÜ OLDU 

Giresun’da kentsel dönüşümde bir ilk yaşandı. Daha önce Giresun Belediyesi'nin girişimlerinin sonuç vermediği kentsel dönüşüm projesini tek başına bir vatandaş uygulayacak. 

Giresun’un Gemilerçekeği Mahallesi’nde esnaflık yapan Abdullah Çınar bir yılı aşkın girişimleri sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6306 sayılı yasasından faydalanmayı başardı. Afet riski altındaki kendi binasını kentsel dönüşüm kapsamına aldıran Abdullah Çınar, Giresun ve Ordu illeri arasında bir ilki başardığını söyledi.

Çınar yaptığı açıklamada “Çevre ve Şahircilik İl Müdürlüğü tarafından afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamında yapılan incelemede yıkım kararı çıkmasının ardından kentsel dönüşüm kapsamında binamı yapmak için harekete geçtim. Giresun’da ilk defa projeyi uygulamaya geçirmiş olacağım. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak her daire için 100 bin TL, 10 yıl geri dönüşümlü faiz destekli kredi verilmektedir. Yine belediye harçlarından muaf tutuluyorsunuz. Bu nedenle ilimiz ve ülkemizin gelişmesi adına riskli bina sahipleri bu proje ile binalarını yenilemelidir” dedi.

Giresun’da kentsel dönüşümün öncüsü olan Abdullah Çınar, kendisine destek veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personellerine teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir