Giresun

VALİ’DEN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

Giresun Valisi Hasan Karahan, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, "Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı  basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir" dedi.

Karahan şunları söyledi: Bireyin haber alma hakkını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtarak kamuoyu oluşturulmasına aracılık yapan basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün de en etkili araçlarından biridir.

Demokrasinin ve ülkenin gelişmesi ile doğru bilgilendirilmiş bir toplumun varlığı için basının tarafsızlığı ve güvenilirliği büyük önem arz etmektedir.

Basın, doğru, yansız ve hızlı biçimde bilgi ve haber vermek, olumsuzlukları sorgulamak, kamu yararını ilgilendiren konu ve olaylarda kamuoyu oluşturmak, toplumu aydınlatmak görevini yerine getirirken, meslek ilkelerini ve etiğini gözetmeli, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışıyla, kişilik haklarına, kişilik değerlerine, özel yaşama, gizlilik alanına saygı göstermelidir.

Mesai kavramı gözetmeden, büyük bir özveriyle doğru bilgi edinmesine katkıda bulunan, tarafsız habercilik anlayışı ve sorumluluğuyla görevlerini yerine getiren basın çalışanlarının ilimize olan katkıları çok değerlidir.

Bu vesileyle her zaman ve her yerde büyük bir özveri, toplumsal duyarlılık ve etik değerlere bağlılıkla görevlerini yerine getiren çok kıymetli basın mensuplarımızın “24 Temmuz Basın Bayramı”nı en içten duygularımla kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir