GiresunUlusal

VALİ DİL BAYRAMINI KUTLADI

26 Eylül 1932 tarihinde yapılan Birinci Dil Kurultayı’nın 82’ci  yıldönümünde Dil Bayramı olarak kutlanıyor. 
Bu nedenle yazılı bir açıklama yapan Giresun Valisi Hasan Karahan, "Dil, duygu ve düşünceyi  aktaran bir araç olduğu gibi, insan topluluklarının bir yığın olmaktan kurtaran, aralarında 'duygu ve düşünce birliği' olan bir 'millet' haline getiren kültürel değerdir" dedi.
Türkçe'nin en önemli kültürel mirasımız olduğuna dikkat çeken Karahan, şunları söyledi:"Dünya'nın en eski kültür ve yazı dillerinden birisi olan Türkçe'mize sahip çıkarak gelişmesini sağlamak hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.
İletişimin öneminin ve gücünün giderek arttığı günümüzde, Türkçemizin daha yaygın bir şekilde konuşulması, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliğinin artırılmasıyla doğrudan ilgilidir. Türkçemizin, yabancı kelime ve kavramların tehdidinden korunması ve yozlaştırılmadan yaşatılması ancak bu şekilde mümkün olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle Türkçe’nin bilim, sanat ve edebiyat dili olarak her alanda yaygın bir şekilde kullanılması temennisiyle Türk Dil Bayramı’nı kutluyor, dilimizin zenginleşmesine ve  gelişmesine katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir