Giresun

UZGURDAKİ HEYELANA DEVLET MÜDAHALESİ…

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Giresun İli Merkez Uzgur Köyü’nde meydana gelen heyelan olayı ile ilgili olarak, heyelanın etkilediği alanın “Afete Maruz Bölge” kapsamına alınarak ikamete yasaklı hale getirildiğini açıkladı. 
AFAD tarafından yapılan basın açıklamasında, aşırı yağışlara bağlı olarak meydana gelen heyelan olayı ile ilgili teknik elemanlarının yaptığı inceleme sonunda bir rapor hazırlandığı belirtildi. Rapora göre şu kararlar alındı: 
-Uzgur Köyü’nde aşırı yağışlara bağlı olarak gelişen heyelan olayından Ali Şenel(Yusuf), Galip Şenel(Ali), Ahmet Şenel(Yusuf) ve Salim Şenel(Ahmet)’in konutları etkilediği tespit edilmiştir.
-Ahmet Şenel’e ait olan konut can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ettiğinden ve kullanılması uygun olmadığından emniyetli bir alana nakledilmelidir.
-Ali Şenel ve Galip Şenel’in oturmuş oldukları konut ile Salim Şenel’in konutu ise heyelanın gelişme olasılığına karşılık kontrol etütleri programında izlenmesi önerilmiştir.
-Heyelanın etkilediği alanda “Afete Maruz Bölge”  kararı alınması önerilerek, bölge yapı ve ikamete yasaklı hal getirilmiştir.
Ayrıca heyelan kütlesi Gökgöz Deresi’ne geldiği için derenin daha alt kotlarında can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmaması için, DSİ 22. Bölge Müdürlüğünce dere ve heyelanlı alan ıslah projesi yapılacak. 
Afet mağdurlarına verilecek konutların kredisinin geri ödemesi faizsiz ilk 2 yıl ödemesiz, geri kalan ise 18 yılda aylara bölünerek tahsil edilecek. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir