GiresunManşet Üstü

UNICEF: GİRESUN ÇOCUK DOSTU ŞEHİR..

IKEA Türkiye ve UNICEF Türkiye, UNICEF Türkiye Milli Komitesi’yle birlikte ortaklaşa uygulanan, ve Türkiye'den aralarında  Giresun Belediyesi'nin de bulunduğu 7 belediyenin kabul edildiği  ‘Çocuk Dostu Şehirler’ projesini hayata geçiriyor. Projeye ulusal düzeyde, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) katkıda bulunuyor. Yerel düzeyde ise çalışmalar Uluslararası Genç Liderler Akademisi tarafından destekleniyor.
proje, çocukların kentsel alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamayı ve onlara daha iyi bir ortam sunmayı hedefliyor. UNICEF Türkiye Ülke Ofisi ve projeye ortak belediyeler tarafından yürütülen çalışma kapsamında, çocukların ihtiyaç ve beklentilerine yönelik programlar tasarlanması, Oyun ve gelişim haklarından faydalanması amaçlanıyor. 
Bu amaçla İstanbul'da yapılan toplantıda proje gözden geçirildi. Toplantıya katılan ‘Çocuk Dostu Şehirler’ projesi ile IKEA Türkiye CEO’su Fuat Atalay ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkası Prof. Talât Halman, çocukların kentsel alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamayı ve onlara daha iyi bir ortam sunmayı hedeflediklerini ifade ettiler.
Atalay toplantıda yaptığı konuşmada, “IKEA olarak evlerimizin, hayatımızın en önemli mekânı, çocuklarımızın ise dünyamızın en önemli varlığı olduğunu düşünüyoruz. Onların güvenliği, rahatını ve mutluluğunu sağlamak için evlerdeki her ayrıntıyı hesaba katıyor, mağazalarımızı da ‘çocuk dostu’ olarak tasarlıyoruz. Aynı yaklaşımla, toplum yararına bir proje gerçekleştirmek üzere UNICEF Türkiye’nin kapısını çaldık. Projeyle, çocuklara kentsel alanlarda daha iyi şartlarda yaşama olanağı vermeyi amaçlıyoruz. Yerel yönetimlerle en güzel şekilde el ele verdiğimiz, birlik ve desteğin toplumsal uzlaşıyı ne denli güçlendirdiğini gösteren bu değerli projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Projenin tüm çocuklara hayırlı olmasını diliyor, önümüzdeki süreçte yaşanacak güzel gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkası Prof. Talât Halman da konuşmasında; “IKEA ve UNICEF’in işbirliği mükemmel bir izdivaç gibidir. Bu izdivaçın nurtopu gibi çocukları doğacaktır. Çocuklar bizim geleceğimiz, bu doğru ama biz sadece onların yarını için değil, şu an yaşadıkları çocuklukları için de çalışmalıyız. Çocuk dostu şehir bunun için en güzel fırsatlardan biri. Gelin bu fırsatı birlikte değerlendirelim” de
Projenin ilk adımında, çocukların ihtiyaçları gözetilerek Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden iller saptanıyor. Başvuru ve mülakatla seçilerek özel eğitimden geçirilen genç gönüllüler, her ilde, yetişkin, ergen, hizmet sağlayıcı ve çocuk olarak segmente edilen gruplardan oluşan, toplam bin 200 kişiye anket uygulanıyor. Analiz edilen sonuçlar doğrultusunda, önce çocuk dostu program tasarımı için eğitimler başlatılıyor. Daha sonra saptanan öncelikli ihtiyaçlar doğrultusunda; kütüphane, oyun alanı, erken çocukluk merkezi ya da çocuk meclisi gibi alanların yapımına geçilmesi hedefleniyor. Şu ana kadar; İzmir Bornova, Ankara Mamak, Adana Yüreğir, Şanlıurfa Eyyübiye, Kırklareli Lüleburgaz ile Bitlis ve Giresun Belediyesi ile ortak çalışmalar başlatıldı. 2 yıl içinde, toplam 10 belediyeyle anlaşma yapılması hedefleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir