AktüelGiresun

GİRESUN’DA UMUT EVLERİ AÇILDI

Korunmaya muhtaç engelli bireyler için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan 3 umut evinin açılışı  Vali Hasan Karahan ve eşi Şule Meral Karahan tarafından yapıldı.

Evlerde, uzmanlar ve bakım personlerinin gözetiminde 6'şar engelli yaşamlarını sürdürecekler. 

 

 

DSC_9333

Evin bölümlerini gezen Vali Karahan emeği geçenleri kutlayarak, “Çocuklara sahip çıkmalı. Bu çocuklar toplumun bir emaneti. Nasıl kendi komşumuza, hısım akrabalarımıza sahip çıkıyorsak onlara da sahip çıkmayız. Apartman sakinlerinden onlarla ilgilenmelerini, onlara yardımcı olmalarını bekliyoruz. İnsanlar Allah’ın yarattığı en şerefli bir varlıktır. Engellilerimizi insan yerine koyacaksın. Ona itibar göstereceksin. Saygı göstereceksin. Engelli kendi evladımız da olabilir, başkasının çocuğu da olabilir. Bunları gizleyerek saklayarak yok sayarak bir yere varamayız. Onları da aramıza alırsak ilgilenirsek sahip çıkarsak, samimiyet gösterirsek toplum barışına katkıda bulunmuş oluruz. Onlarında kalbi var, gönlü, var, şuuru vicdanı var. Belki çoğumuzdan daha da gelişmiş, daha temiz duyguları var. Öyle olunca bunlar bu hizmetleri hakkediyor. Şu an 3 evimiz var. 18 evladımız bu şekilde yerleşiyor"dedi.

Vali Karahan, evin oluşmasına katkıda bulunanlara da teşekkür ederek, "Bu güzel örnek bir uygulama olacak. Türkiye çapında da yeni başlayan bir uygulama. Giresun’da da bu konuda iddialıyız. İyi işler yapıyoruz. Rehabilitasyon merkezlerimiz, sevgi evlerimiz güzel çalışıyorlar. Burada hem yönetimin katkısı var hem de Giresunlu hemşerilerimiz ilgisi var. Çok güzel bir uygulama.”diye konuştu.

DSC_9337

Vali ve eşi umut evinde kalan gençlerle sohbet ederek yaşamları hakkında bilgi aldılar.

DSC_9330

Açılışa Vali Karahan ve eşinin yanı sıra, İl Genel Meclis Başkanı Mürşit Gürel, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Tosun ve diğer kurum yetkilileri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir