GiresunUlusal

TÜRKİYE’NİN KARAR BEKLEDİĞİ RABİA NAZ VATAN DAVASINDA YENİ GELİŞME..

AVUKAT EMEL BODUR KILIÇ: ” DOSYA CİNAYET ŞÜPHELERİ İÇERİR HALE GELDİ”

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı, evinin önünde ağır yaralı halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın(11) ölümüyle ilgili soruşturma dosyasına,  mahkeme kararıyla gizlilik yasağı getirdi. Mahkeme sadece soruşturmanın geleceğini tehlikeye düşürecek; cinsel saldırı, kasten öldürme, örgütlü suçlar, casusluk, devlet aleyhine işlenen suçlarda CMUK’un 153. maddesine göre gizlilik kararı verebiliyor.

Karar dosyaya erişim yasağı anlamına gelmeyeceğini ifade eden ve yasağı değerlendiren Vatan Ailesi’nin avukatı Emel Bodur Kılıç, “Demek ki dosyamız ciddi anlamda cinayet şüphelerini içerir bir hale geldi” dedi.

 Bodur Kılıç, karara ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada “Gizlilik kararı verilirken soruşturmanın selameti dikkate alınır. Dosyadaki bilgi ve belgelerin yayınlanması, kimi zaman soruşturmayı tehlikeye düşürebilir. Yani soruşturmanın ehemmiyeti açısından gizlilik kararı verilmesi kanuna uygun” değerlendirmesinde bulundu.

Bodur Kılıç, bu kararın çoğunlukla ‘kasten öldürme’ suçunda verildiğine dikkat çekti.

“11 yaşındaki hayat dolu bir çocuğa çirkin bir şekilde intihar kelimesini yakıştırmaya çalışmışlardı. Ama gelinen aşama gösteriyor ki, intihar olarak nitelendirilen bir soruşturmada gizlilik kararı alınamaz. Gizlilik kararı ancak kasten öldürme, cinayet dosyalarında alınabilir. Bunun için de intihar yaftalamasının dosyadan uzaklaştırılmaya başladığını yorumlayabiliriz.”

‘Keşif CD’si bize verilmedi’

Gizlilik kararının gerekçesine ilişkin kendilerine ayrıntılı bir bilgilendirme yapılmadığını belirten avukat, “Burada bizim için önemli olan husus şu. Adli Tıp Kurumu skandaldan öte bir rapor vermişti. Hiçbir soruyu, hiçbir talebi cevaplandırmamıştı. Bununla ilgili olarak özel mütalaalar alacağız” dedi ve ekledi:

“Bunun için de en önemli delil olan otopsi raporu ve keşif CD’sini istedik. Gizlilik kararından önceydi bu talebimiz. Bu nedenle gizliliği ihlal eden bir duruma sokmuyor. Kaldı ki kanunen bilirkişi raporları gizlilik kapsamında olmuyor. Keşif CD’si de bilirkişi raporunun bir dayanağı. Ancak bu talebimizi reddetti Savcılık. Avukatlar olarak red gerekçesini yazılı bir şekilde sorduk, henüz bir cevap alamadık.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir