Giresun

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDE BİR İLK

İKTİDAR DESTEKÇİSİ MHP BU İŞE NE DİYECEK

TBMM’nin 101. kuruluş yıl dönümünde Türkiye bunu da gördü. Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal, Ülkü Ocakları’nın Atatürk’ün yazdığı Nutuk’un okullarda dağıtımını yasakladı. Yasak kararında, “Osmanlı Padişahı Vahdettin’e yönelik, ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı hükümetine yönelik, ‘Aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanılması” ve Atatürk’ün kötü örnek olduğu gibi gerekçeler gösterildi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NDE BİR İLK

MÜDÜR ‘ATATÜRK KÖTÜ ÖRNEK’ DEDİ 

 

 Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Kayabaş’a tebliğ edilen karar şöyle:

* Mavi Çatı Yayınlarına ait basım yılı Haziran 2020 olan ‘Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk’ isimli kitap, müdürlüğümüz Eser İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendi.

* Kitabın 25. sayfasında, Osmanlı Padişahı Vahdettin’e yönelik, ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı hükümetine yönelik, ‘Aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanıldığından, kitabın 5. sayfasında, ‘Öğretmen sopayla vurmuştur’ denilerek, öğrencileri olumsuz etkileyecek şiddet,

* Yine kitabın 24. sayfasında yer alan görselde, ‘Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde sigara gösterilerek’ öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ögelere yer verildiğinden, söz konusu kitabın öğrencilere dağıtılması uygun görülmemiştir.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal’ın kararı tepki oluşturdu. Mersin’in ilçelerindeki Ülkü Ocakları, Ramazan nedeniyle vatandaşlara yapılan yardım kolilerinin içine yasaklanan, ‘Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk’ adlı kitabı da ekleyerek, dağıtmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir