Aktüel

TURİZM HAFTASI BAŞLADI

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası kutlamaları başladı. 

İlk Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde ilk tören bugün Atatürk Meydanında yapıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan törene saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam edildi.

Törende bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yılmaz, toplumu turizm konusunda bilinçlendirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, toplumumuzun her kesiminin özellikle de geleceğimizin mirasçıları olan öğrencilerimizin ve gençlerimizin insan ve doğa sevgisini, hoşgörü ve yardımlaşma duygularını pekiştirmek, milli, tarihi, kültürel değerlerimize sahip çıkarak yetişmelerini sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftasını Kutlandığını söyledi.

Türkiye’ye gelen turist sayısı artmasına rağmen kişi başı gelir oranı istenilen seviyeye gelemediğini belirten Müdür Yılmaz, “Bu amaçla Türkiye Turizm 2023 Stratejisi çıkarmış, 15 şehir Marka Kent ilan edilmiş, birçok yeni turizm destinasyonu oluşturulmuştur. 60 milyon turist hedefi konulan planda maalesef Giresun yeterli pay alamamaktadır. İşte bu süreçte gerçek manada turizmden gelir elde edebilmemiz için turizm yatırımcılarının İlimize dönük çalışmalarını hızlı bir şekilde hayata geçirerek sesimizi daha fazla duyurmamız sağlanmalıdır.

Turizm tüm Giresun’u kalkındıracak bir KALKINMA HAMLESİ’dir. Giresun, kültür varlıklarıyla kültür turizmine cevap verecek kapasitede olduğu gibi doğa ve yayla turizmine ve diğer turizm çeşitlerine de cevap verebilecek potansiyele sahiptir. İlimizin zengin potansiyelinin alternatif turizm imkânlarıyla birleştirilerek en iyi biçimde değerlendirilmesi ve tüm yıla yayılması turizm etkinliklerini her mevsim canlı ve üretken kılacaktır. Bu şekilde oldukça hızlı bir şekilde göç veren ilimizde istihdam sağlandığında nüfus kaybı ve  işsizliğe bağlı tehlikeler da engellenmiş olacaktır.”şeklinde konuştu.

2014-375-2

Konuşmanın ardından halkoyunu gösterisiyle program sona erdi.

Törene, Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yılmaz, bazı daire müdürleri ve Turizm Müdürlüğü çalışanları katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir