AktüelManşet Üstü

TURAN FINDIK, ŞEKERSİZ FINDIK EZMESİYLE FARK YARATTI

HABER-SÖYLEŞİ: NAMIK BALTAOĞLU

Bulancak ve Piraziz’ de faaliyet gösteren Turan Fındık İşletmesi’nin sahibi Erol Turan Giresun fındığından ürettiği mamulleri marka yaparak Türkiye’ ye pazarlamanın haklı gururunu yaşıyor.

TURAN FINDIK, ŞEKERSİZ FINDIK EZMESİYLE FARK YARATTI

Çocukluğundan bu yana haşır neşir olduğu fındıktan ilk mamullerini Bulancak Yeşilköy köyündeki evlerinin altında üretmeye başladığını belirten Turan, ” Fındık ezmesi ve kavrulmuş fındık ağırlıklı ilk ürünlerimin pazarlamasını aracımla birlikte Giresun merkezin dışında Şebinkarahisar, Alucra, Sivas, Erzincan ve Gümüşhane illerinde yaptım. Daha sonra da önce Bulancak’ ta ki ardından da Piraziz’ deki işletmelerimi hayata geçirdim” diyerek şöyle konuştu:” İşletmelerimizde şekerli, şekersiz fındık ezmesi, kakaolu, sütlü ve cevizli fındık ezmesi, kavrulmuş iç fındık, natural pikola kavrulmuş ve kavrulmamış fındık, kıyılmış fındık, fındıklı krokant, fındık kokteyli, kabuklu fındıkları fileli ve hasır paketler halinde olmak üzere yaklaşık 40 çeşit mamulümüzü müşterilerimize sunuyoruz. Marka haline getirdiğimiz ürünlerimizin içinde sadece firmamıza özgü bizim ürettiğimiz doyumsuz lezzete sahip şekersiz fındık ezmesinin çok büyük talep gördüğünü vurgulamak isterim.İçersinde bir çok mamulü barındıran ” Fındez’ i, ” adıyla , tadıyla farklı bir lezzet” sloganıyla piyasaya sunduk. Marka tescilimizi de aldık. Böylece içersinde seçkin mamullerimizin olduğu bir markaya daha kavuşmuş olduk.
Ayrıca talep üzerine çok leziz, ceviz ve badem ezmesi imal ettiğimizi de söylemeliyim. Kısacası biz burada dar alanda iyi ve güzel işler başarıyoruz. Ürün Yelpazemiz hayli geniş yani,”TURAN FINDIK, ŞEKERSİZ FINDIK EZMESİYLE FARK YARATTIÜRÜNLERİNİN TANITIMINI NASIL YAPIYOR?
” Biz Turan Fındık olarak Türkiye’ nin bir çok yerinde yerel ürünlerve turizm fuarlarına katıldık. ( bu sene pandemi engeli oldu) İstanbul’ da, Ankara’ da Giresun Günleri düzenlendi, oralarda stant açtık. Bu etkinliklerde fazla para kazanamasak da Turan Fındık olarak önümüz açıldı. Dünyaca ünlü Giresun fındığımızı ve birbirinden lezzetli mamullerimizi tanıttık. Aynı zamanda memleketimizin tanıtımını da yapmış olduk. Turizm firmaları ile bağlantılar kurduk. İnternet üzerinden online satış ağı oluşturarak müşterilerimize hizmet ediyoruz. Bulancak’ ta ve Piraziz’ de her türlü fındık mamulümüzü bulabileceklerini anlattık ve anlatıyoruz.”

” NEDEN DAR ALANDA İYİ İŞLER YAPIYORUZ” DEDİ.
” Bu sözü söylememin önemli nedenleri var. Bulancak’ ın sahil kesiminde çok uygun yerler var. Buradan her hangi bir noktada bir yer tahsisi istedik. Amacımız Turan Fındık olarak bir tanıtım ve satış standı kurmaktı. Yerel yönetimimize başvuruda bulunduk. İlk etapta ” size bir yer tahsis edeceğiz” denildi. Ancak daha sonra nedense ses seda çıkmadı. Bulancak’ a, Piraziz’ e ve de Giresun’ a çok yönlü katma değer sağlayan Turan Fındık olarak bize bu imkanın neden sağlanmadığını anlayabilmiş değiliz. Yerli ve Milli söyleminin hayli yaygın olduğu ülkemizde bir Bulancaklı müteşebbis olarak bu duruma çok üzüldüm. Orada stant kurarak geçen araçları durmasını sağlasak böylece hem işimizi genişletsek, hem de kentimize para girse güzel olmaz mı? Ama umudumuzu yitirmiş değiliz. Bu konudaki talebimizi sürdüreceğiz.”TURAN FINDIK, ŞEKERSİZ FINDIK EZMESİYLE FARK YARATTIPİRAZİZ’ DE 300 ARACI NASIL DURDURDU?
” Az önce değindiğim gibi kafamda hep gelip geçen tur firmalarını, araçları nasıl durdurur da satış yapabilirim?” sorusu vardı. Piraziz’ deki işletmemi yol kenarına o nedenle kurdum. Ve burada da tüm fındık mamülerimizi üretip satışa sunduk. Önceden turizm firmalarına yaptığımız tanıtımlar ışığında belli zaman dilimlerinde 300 dolayında otobüsün durmasını sağladık.İ htiyaç molası verip çay/ kahve vb. içtiler hem de alışveriş yaptılar. Tüm ürünlerimizin yanında ençok da fındık ezmesi alarak hediye götürdüler.Bizim markalarımız Giresun’ un Bulancak’ ın markasıdır. Ürünlerimizin ambalajlarında Bulancak/ Giresun yazması bizim için gurur vericidir. Biz anlattığımız gibi Bulancak’ ta da böyle bir stant kurup iş hacmimizi genişletmeyi hedeflemiştik. Ama kira da ödemek kaydıyla yer tahsisi dışında hiç bir talebimiz olmadı. Bekleyişimizi sürdürüyoruz. Bu arada yerel yönetimimizin bırakalım önümüzü açmayı işletmemize bir ‘ hayırlı olsun’ a bile gelmediğini üzülerek ifade etmek isterim.
“FINDIĞI BİZ ÜRETİYORUZ, AB KAZANIYOR”
Türkiye olarak fındığı biz üretiyoruz, Avrupa’ ya satıyoruz. Bir sezonda ortalama 2 milyar dolar gelir elde ediyoruz. Oysa onlar fındığımızdan çikolata ve bir çok ürün imal edip dünyaya satarak 15- 20 milyar dolar kazanıyor. Karadeniz başta olmak üzere bizim gibi işletmelerin önü açılsa, daha büyük fabrikalar kurulsa fındığımızı biz işlesek, çikolata öncelik olmak üzere mamuller üretip dünyaya satsak o 15- 20 milyar doları ülkemiz kazansa güzel olmazmı? Bu işlerin,” fındık altındır” demekle olmayacağını ne zaman öğreneceğiz?
TÜRKİYE’ YE PAZARLAMAYI NASIL YAPIYOR?
Turan Fındık olarak geniş bir internet satış ağı kurduk.Sadece seçme Giresun fındığından ürettiğimiz 40 dolayında lezzet pınarını Türkiye’ nin her noktasına gönderiyoruz.İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı illerde faaliyet gösteren büfe türü işletmelere de satış yapıyoruz.Velhasıl artık dar alandan çıkıp üretim ve pazarlama ağımızı genişletecek şekilde daha büyük kurumsal yapıya bürünmemiz gerekiyor.”
GİRESUN/ BULANCAK 2.OSB’ DE TESİS KURACAK MI?
Bakın işte buraya değinmeniz çok çok önemli. Biz de il içinden ve dışından yatırımcıların yaptığı gibi 2.OSB’ mize Turan Fındık olarak geniş ve güzel bir üretim tesisi kurmak için arazi tahsisi talebinde bulunduk. Projemizi de sunduk. Bize istediğiniz yerden yer gösterin, yol gösterin dedik.Bu talepte bulunalı çok oldu, ancak tıpkı Bulancak sahiline kurmak istediğimiz stant işi gibi oldu.Baştan ‘bakarız, inceleriz’ gibi sözler söylendi öylece kaldı.Bizim gibi Giresun fındığını işleyip ülke geneline satan bir yerli işletmeye hem sahilden hem de OSB’ den yer verilmemiş olmasını hafsalamız almıyor. Enazından ” Biz size şundan, şundan dolayı yer tahsis edemiyoruz” diye herkesin anlayacağı dilden gerekçe göstersinler.Tekrar tekrar ifade etmek isterim ki, yer tahsisinin dışında yerel yönetimden( kira da vereceğiz) ve OSB’ yönetiminden hiç bir talebimiz olmadı.”TURAN FINDIK, ŞEKERSİZ FINDIK EZMESİYLE FARK YARATTI

 

Turan Fındık iletişim bilgileri: Merkez adres: Bulancak Mah.Fatih Cad.No: 27/ B- Bulancak/ GİRESUN
Tel: +90 454 318 32 28
Şube: Adres: Ordu- Giresun yolu üzeri- Eğrice Mevkii- No: 7/ 3 Piraziz- GİRESUN
Tel: + 90 454 318 32 28- 0534 311 80 32
Web: www.turanfindik.com.tr E-Mail:info@turanfindik. com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir