Giresun

TOPŞİR’DEN DOĞRU TESPİTLER

YÜKSELEN  YILDIZ   GİRESUN  ÜNİVERSİTESİ
Aklın yolu bir!..Jeoloji Mühendisi, köşe yazarı Ali Zafer Topşir, Giresun'un kalkınma ve gelişmesinin Giresun Üniversitesi sayesinde olacağını vurgular. Topşir, www.giresunaktuel.com sitesindeki köşe yazısında,, Rektör Prof. Dr. Aygün Attar'ın görev döneminde gerçekleştirdiği önemli hizmetleri de belirterek, "Giresun Üniversitesi'ne sahip çıkmalıyız" dedi
İşte, A. Zafer Topşir'in o yazısı:
Giresun kalkınacaksa lokomotifi üniversitesi olacaktır, yani bu şehrin büyümesi ve gelişmesi Giresun Üniversitesi odaklı olacaktır. Dolayısıyla hepimizin ortak değeri Giresun Üniversitesi’ne sahip çıkmak ortak sorumluluğumuzdur. Son rektörlük seçimi sürecinde sadece bir oy alan öğretim üyesinin ısrarla rektör yapılmak istenmesi uğruna, bilim insanlarının iradesini görmezden gelerek demokratik eğilimlerin hiçe sayılması şüphesiz hepimizin içini acıtmıştır. Bu süreçte yaşanılan, bilim adamlarının iradesine ipotek koyma trajedisi zulüm tarihindeki yerini almıştır. Sayın Rektör’ün atanmasıyla üniversitedeki fetret devri sona ermiştir.

Giresun Üniversitesi’ne bugün itibariyle bakıldığında önceliğimiz olan, öğrenimlerini Sivas’ta gören Tıp Fakültesi öğrencilerinin Giresun’a getirilmesi önemli bir adımdır. Buna bağlı olarak Tıp Fakültesinde hizmet veren öğretim üyesi sayısı son bir yılda, 12’den 38’e yükseltilmiştir. Ayrıca Üniversite ile Giresun Devlet Hastanesi arasında yapılan protokolün iptal edilmesine rağmen, üniversite bünyesinde açılan poliklinik vasıtasıyla bu öğretim üyeleri tarafından Giresunluya sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Yine son bir yıllık süreç içersinde üniversite bünyesindeki Profesör sayısı 14’ten 22’ ye, doçent sayısı 16‘dan 24‘e, yardımcı doçent sayısı 104‘ten 136’ya, toplamda ise 439 olan akademik personel sayısı 563‘e yükseltilerek sayısal verilerin yanı sıra nitelik olarak da akademik seviye yukarılara çıkartılmıştır.

Bunların yanı sıra son bir yıllık süreçte; İslami İlimler Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kalite ve Akreditasyon Koordinatörlüğü, Avrupa Birliği Projeler Ofisi, Uluslararası Öğrenci Ofisi, Mevlana Kurum Koordinatörlüğü ve Kariyer Merkezi hizmete başlamıştır. Ayrıca sonuçlanma aşamasında olan Turizm Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakülteleri de üniversitemize yeni soluklar kazandıracaktır. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemlerde açılacak bir Hukuk Fakültesi, ihtiyaç duyduğumuz sosyal bilimciler için önemli bir insan kaynağı olacaktır.

Önümüzdeki yıl için iki bini yabancı olmak üzere toplam on bin öğrenci ilk defa Giresun’a gelirken, Giresun Üniversitesi otuz binlere ulaşan öğrenci sayısı ile gözde üniversiteler arasında olma yolunda ilerlemeye devam edecektir.

Dostlar bu şehir büyüyüp kalkınacaksa üniversitesiyle kalkınacaktır. Bu kalkınma şüphesiz Giresun Üniversitesi ile inşa edilecektir. Hedeflediğimiz bu kalkınmayı Üniversitemizin inşa edebilmesi, sahip olduğumuz potansiyelleri kullanabilmek ve hep bir adım ötesi için ortak değerimiz Giresun Üniversitesi‘ne sahip çıkmalıyız. Giresun Üniversitesi gerek sahip olduğu insan kaynağı, gerek tesis ve kuruluşlarıyla, yeni Giresun ‘u inşa edecek potansiyele sahiptir.

KAYNAK:http://www.giresunaktuel.com/yazar.asp?yaziID=6067

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir