Giresun

TİREBOLU’YA DEMİRYOLU BAŞKA BAHARA…

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, CHP GİRESUN MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU’NUN SORU ÖNERGESİNE VERDİĞİ CEVAPTA, “ERZİNCAN-TRABZON DEMİRYOLU’NUN İHALESİ BU YIL YAPILACAK”DEDİ 

TİREBOLU’YA DEMİRYOLU BAŞKA BAHARA…

Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan demiryolu güzergahının Karadeniz’e Tirebolu üzerinden de bağlanacağı beklentilerini boşa çıkardı Bu konuda CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun verdiği önergeyi cevaplandıran Yıldırım, Trabzon-Erzincan Demiryolu’ nun 2017 yatırım programında olduğunu ve proje ihalesinin bu yıl içinde yapılacağını açıkladı.

Başbakan Yıldırım, Bektaşoğlu’na gönderdiği cevap metninde; Tirebolu’na demiryolu projesinin sadece varlığından bahsederek “Bakanlığımız tarafından 1/5000 ölçekli avan projeleri yaptırılan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon; Gümüşhane-Tirebolu Demiryolu hattının uygulama projelerinin hazırlanmasına yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir” dedi.

YILDIRIM: ERZİNCAN-TRABZON ÖNCELİKLİ YAPILACAK HAT

Yıldırım aynı metinde şu ifadelere yer verdi: “ Avan Projeleri hazırlanmış olan Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi, 2017 yatırım programında 2015E010080 no.lu "Muhtelif Etüd-Proje ve Mühendislik Hizmetleri İşi" projesinin 5. alt kademesi kapsamında yer almakta olup söz konusu işin kesin proje ihalesine 2017 yılında çıkılması planlanmaktadır.

Trabzon-Erzincan demiryolu projesi "Ulaştırma Ana Plan Strateji Raporu"nda öncelikli yapılacak hatlar arasında belirlenen Trabzon-Diyarbakır demiryolu hattının çok önemli bir kesimini oluşturmaktadır. Bu husustaki çalışmalar; vatandaşlarımız, ilgili kurumlar, belediyeler, yöredeki üniversiteler, odalar, borsalar, STK'lar ve diğer toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde sürdürülmektedir.

Bu bağlamda Erzincan-Trabzon demiryolu projesinin güzergahının

belirlenmesi ve diğer tüm faktörler "Detay proje ve fizibilite çalışmaları" esnasında değerlendirilecektir”.

BEKTAŞOĞLU’NA GÖRE TRABZON’A TİREBOLU ÜZERİNDEN SAHİLDEN BAĞLANTI  DAHA GERÇEKÇİ” 

Milletvekili Bektaşoğlu, Başbakanın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği 9 sorudan oluşan önergesinde, demiryolu hattının Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu üzerinden sahildeki ilçelerden geçerek Trabzon’a bağlanması gerektiğini belirterek, bunun iki ilin, bölgenin ve ülkemizin ekonomisine katkılarını gerekçeleriyle ortaya koymuştu.

CHP Milletvekili Bektaşoğlu Başbakan’a “Tirebolu’ya demiryolu projesinden vaz mı geçtiniz, kesin olarak belirlenen güzergah neresi” diye sorduğu önergesinde “Sadece "Trabzon'a demiryolu" hedefiniz varsa, bu aynı yörede yaşayanlar arasında ayrımcılık yapıldığı ve sadece bir merkezin kalkınma ve gelişmesine yönelik bir politika izlendiği şeklinde algılar yaratmayacak mıdır?

Erzincan üzerinden Giresun'a ve oradan Trabzon'a ulaşacak bir demiryolu ağıyla Doğu ve Güneydoğu, İç Anadolu ve Doğu Karadeniz, birbirine bağlanmış olacağı gibi, bu bölgelerin coğrafyalarındaki ülkeler de düşünüldüğünde, ülkemizin demiryolu sayesinde; İran, Akdeniz, Asya, Ortadoğu ve diğer ülkelerle de ekonomik, sosyal, kültürel, turizm gibi konularda da işbirliği olanağına da kavuşacağı sizce de bilinmekte midir? Bu projenin bu kadar önemli olduğunu bilerek davranacak ve
güzergâh tercihinizi buna göre mi yapacaksınız?” şeklinde sorular yöneltmişti.

 

Bir yorum

  1. Giresun’un gelişmesi için eldeki en önemli yatırım projesini çok ucuz bir şekilde büyük avantajlarımıza rağmen kacırmamız tam bir sorumsuzluk ve beceriksizliktir sorumluluğu olanların viçdan muhakemesi yaparak beceriksizliklerinin bedelini istifa ederek ödemeli ve Giresunlu bu haklı davasında sonuç alınana. Kadar direnmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir