GiresunManşet ÜstüUlusal

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİMİ İLE DE GÜÇLÜ

Basın İlan Kurumu ve Giresun Üniversitesi'nin birlikte düzenlediği “Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri” adlı konferanslar dizisinin beşincisi Tirebolu İletişim Fakültesi Prof.Dr. Taner Kırhasanoğlu Salonu'nda; Giresun, Trabzon ve Ordu illerinden katılan gazetecilerin ve fakülte öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

REKTÖR ATTAR'DAN YEREL MEDYA VE İNTERNER MEDYASI VURGUSU 

Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram'ın selamlama konuşmasıyla başlayan konferansta ilk konuşmayı yapan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar oldu. Çağımızda iletişimin ve yerel medyanın önemine dikkat çeken Attar, "Biz Giresun Üniversitesi olarak, 2006 yılında kurulmuş genç bir üniversiteyiz. Ancak aktif ve iddialıyız. Yıl arzına yayılmış ulusal ve uluslararası etkinliklerimizle merkezde olmamanın dezavantajlarını personel ve öğrencimiz için en aza indirip; bilakis fırsatlara dönüştürebilmekteyiz.DSC_5619

Bu çabada medya ve özellikle yerel medya ile de sürekli iletişim halinde olmaya gayret ediyoruz. Üniversitemizin benimsediği “kent üniversitesi” olma vizyonunu bu şehrin medyasından kopuk olarak gerçekleştirmek mümkün değildir" diye konuştu.

Bölgede yaşanan Kırım, Ukrayna'daki gibi  olaylara dikkat çekmek amacıyla sempozyumlar düzenlediklerini belirten GRÜ Rektörü, " Bugün de genç olan iletişim fakültemizde yine son derece önemli bir konferansa ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’nin markalaşmış isimleri bugün bizlerle tecrübelerini paylaşacak" dedi. Konuşmasında internet medyasının önemine dikkat çeken Aygün Attar," Beş yıl önce medya denince akla sadece televizyon geliyorken bugün internet medyası ve sosyal medya akla geliyor. İletişim ve medyadan her akademisyen bir ölçüde haberdarlık mecburiyeti taşımaktadır. Bundan dolayı insanları olaylarla, gelişmelerle buluşturan bir alandır. Yerel medyanın da bu buluşmada hızlı ve sağlıklı olması son derece kritik bir ölçüdür. Medya yerelleştikçe küresel iletişim derinleşir. Yerel medya gelişme gösterdikçe nitelikli iş gücü ihtiyacı artmaktadır.”dedi.

DSC_5628

ALABİLDİĞİNE ÖZGÜR BİR ALANIN OLUŞMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ"

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Altay da İletişim Fakültesi'ne ve Giresun basınına desteklerinin süreceği sözünü verdi. Atalay  "Biz bir aileyiz. El ele kol kola basınımızı yarınlara hazırlamak için hepimiz elimizden geldiği kadar çalışıyoruz. Demokrasimizi yüceltmek için uğraşıyoruz. Çoksesliliğe katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ülkemizin buna ihtiyacı var. Alabildiğine özgür bir alanın oluşması için mücadele ediyoruz. Bütün bunları yaparken hakikaten devletimiz bize büyük destek oluyor. Teşekkür ediyoruz. Medyamız büyük destek oluyor. Buraya gelerek büyük destek oluyorlar. Buraya gelerek destek oluyorlar. Bir ile giderken genelde o ilin ünlülerinden bazılarını davet ediyoruz".  diye konuştu.

DSC_5633Dilin önemine vurgu yapan Giresun Valisi Hasan Karahan da,”İletişim insanın yaratılışıyla ortaya çıkan bir konu. Giresun’da gerek sayısal, gerekse etkinlik ve kalite anlamında iyi bir medyaya sahibiz. Bunun Giresun’umuz ve bölge için iyi bir katkı olduğunu düşünüyorum. Medyada pek çok ünlü Giresunlu hemşerimizde bulunmakta. Günümüz Medyasının en büyük sorunlarından biri maalesef dildeki kirlilik. Türkçemize dikkat edelim, dilimize sahip çıkalım. Medyada bu konuda dikkatli olmalı. Dilimiz her yerde bayrağımız. Medyamızdan bu konuda hassasiyet bekliyoruz”dedi.

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya ise yenilikler hakkında bilgi vererek, “Son 2 yıldır İletişim Fakültesi ağırlıklı 100’e yakın öğrenciyi kurumumuza kazandırdık. İletişim Fakültesi mezunlarında gördüğümüz en büyük eksiklik maalesef dil eksikliği ve staj eksikliği. Eğer gerçekten iyi bir yerlere gelmek istiyorsanız kendi dilinizi en iyi şekilde bilip kullanmanın yanında birkaç yabancı dilide anadiliniz gibi konuşmanız gerekli. Ayrıca staj eksikliğinizi gidermek için yerel medyada bu işin mutfağına girerek, tozunu yutarak bir fiil görev almanız, kendinizi geliştirmeniz lazım”dedi.

2014-393-3

Açılış konuşmalarının ardından Milli Takımlar eski Teknik Direktörü Şenol Güneş, Doğan TV Spor Genel Yayın Yönetmeni İlker Yasin, Beyaz TV Objektif Programı Yapımcısı-Sunucusu Kadir Çelik ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar katılımcılarla tecrübelerini paylaşarak soruları yanıtladılar.

Konferansa öğlenden sonra da Ankara Üniversitesi Öğretim ÜyesProf. Dr. Metin Kazancı, Gazeteci Yazar Nuray Başaran ve İdris Akyüz konuşmacı olarak katıldı.

REKTÖRE SAHNEDE DOĞUM GÜNÜDSC_5702

Konferansın sonunda konuklara plaket ve çeşitli hediyeler takdim edilirken, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Sarmaşık'ın sürpriziyle GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar için sahnede doğum günü pastası kesildi. 

catsKonferansı, Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, Tirebolu Kaymakamı Ömer Lütftü Yaran, Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak ve ilçe protokolü, STK temsilcileri ve  halkı da izledi. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir