GiresunKültür - Sanat

TEVFİK KARA KANAL AVRUPA’DA..

ALMANYA'nın Dortmund kenti yakınlarında ikamet eden Giresun-Tirebolulu hemşerimiz gazeteci, sitemiz köşe yazarlarından Tevfik Kara, şimdi de Kanal Avrupa TV'de moderatörlük yapacak..



Yaklaşık 32 yıldan beri aktif olarak serbest gazetecilik yapan  Kara, Avrupalı Türklerin sesi olarak tanımlanan Kanal Avrupa TV'de cumartesi günleri canlı olarak yayınlanan „Sivil İnisiyatif“ programının moderatörlüğünü yürütecek. Konuyla ilgili olarak gazeteci Tevfik Kara şunları söyledi: “Daha önceden de Türk Show TV'de  moderatörlük yapmıştım. Kanal Avrupa TV'de sayısız proğramlara da konuk olarak katıldım. Yani  televizyon konusunda da bir tecrübem var. Başarılı bir gazeteci olduğuma inanıyorum. Aynı zamanda da çok iyi bir STK'cıyım. Kurduğum ve kuruluşunda yer aldığım sayısız dernek var. Bizler eğer aydın kişiler olduğumuza inanıyorsak, toplumu ısıtmalı ve ışıtmalıyız. Topluma yön vermeli, yönetmeliyiz. Kendi kabuğumuza çekilip olaylara seyirci kalmamalıyız.”



HEDEF AVRUPA’DAKİ TÜRK STK'LARINI HAREKETE GEÇİRMEK



Kara, hedefinin Avrupa'daki Türk STK'larını harekete geçirmek olduğunun altını çizerken şöyle devam etti: “Yürütme, yasama ve yargı'dan sonra 4. büyük güç MEDYA'dır. 5. büyük ise STK'lardır. Ancak dernekçilik konusunda Avrupa ülkelerinin çok gerisindeyiz. 82 milyonluk Almanya'daki STK sayısı 2 milyon 100 bin. 75 milyonluk Türkiye'deki STK sayısı sadece 82 bin. Almanya'da her 40 kişiye bir dernek düşerken, Türkiye'de her 880 kişiye bir dernek düşüyor. Almanya'da yaklaşık 3 buçuk milyon Türk yaşamaktadır. Dernek sayısı yaklaşık 4 bin. Tıpkı Türkiye'deki gibi her 880 veya 890 kişiye bir dernek düşüyor. Zaten bu derneklerin yarısı dini faaliyet gösteren STK'lar. Biz eğitimde geriyiz. Okumuyoruz, ilaveten STK çalışmalarına katılmıyoruz. Sorarım size Avrupa'yı ve Avrupalıyı nasıl yakalayacağız? Kendi adıma gücümün yettiğince bir şeyleri değiştirmeye çalışacağım. İşte bu yüzden cumartesi günleri Türk STK çalışmalarını konu alan 'Sivil İnisiyatif' programının moderatörlüğünü üstlendim. Her hafta değişik konu ve konuklarla söyleşi yaparak toplumumuzu harekete geçirmeye çalışacağım. Ben kendi adıma sonuna kadar mücadele edeceğim. Zaten başaracağıma inanmasam bu sorumluluğu üstlenmezdim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir