GiresunUlusal

TERÖRİSTBAŞI CEZAEVİNDEN MEKTUP YOLLADI, ORTALIK KARIŞTI

Pazar günü yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK Terör Örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan da dahil edildi. Cumhur İttifakına destek anlamı taşıyan Öcalan’ın mesajını ‘hükümet uygun gördü, görüştük’ diyen bir akademisyen üzerinden Anadolu Ajansı duyurdu.

Kamuoyu, hapiste olan, Şubat ayına kadar ne ailesi ne de avukatları ile görüştürülmeyen, şubat sonrasında ise kısıtlı şekilde aile üyelerine ve avukatlarına görüş izni verilen PKK elebaşı ile, bir Akademisyenin “nasıl görüştürüldüğünü” konuşuyor.

“ÖCALAN YERLİ VE MİLLİ ŞAHSİYETTİR”

İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşmesinin ardından, Öcalan’ın 23 Haziran mesajını paylaşan Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, “Abdullah Öcalan benim kanaatimce bir Kürt isyanı lideridir. Ama aynı zamanda yerli ve milli bir şahsiyettir” dedi.

Mesajın PKK elebaşının avukatları tarafından değil, ne Öcalan’ın aile üyesi olan, ne de avukatlığını yapan bir öğretim üyesinden gelmesi ayrıca dikkat çekti. İmralı’ya giden ve ‘hükümetimiz uygun gördü” diyen  Özcan’ın, Öcalan’ın kendisine ‘HDP, ‘23 Haziran’da tarafsız kalmalı’dediğini bu konuda bir mektubun avukatlarına verdiğini ancak bunun açıklanmadığını ifade etti.

Görüşmeyi Erdoğan da doğruladı. Erdoğan, “İktidar mı gönderdi” sorusuna “Derdimiz o değil. Öcalan ile Demirtaş arasında iktidar mücadelesi var. Öcalan’ın HDP’ye kesin tavrı var” diye konuştu. “Terörist” demekten kaçınan Erdoğan, “Apo” ya da “Öcalan” ifadelerini kullandı.

MHP’den ise henüz bir resmi açıklama yok.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir