Giresun

TECAVÜZCÜLERE OSMANLI CEZASI İSTEDİ

Büyük Osmanlı Topluluğu Derneği Giresun Kadın Kolları Başkanı Muhide Karaman yazılı bir basın açıklaması yaptı. Karaman yaptığı açıklamada "Mersin’in Tarsus İlçesinde Vahşice Öldürülen Özgecan Aslan ve onun gibi nice kadınımız kızımız için Osmanlı adaleti istiyoruz" dedi.

Karaman açıklamasında şunları söyledi: " Bu ve bunun gibi canilere Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları ve kanunları caydırıcı gelmiyor özümüze dönüp kısas yasasını getirmek Osmanlıyı bu konuda örnek almalıyız. Osmanlı’da tecavüzcüye ne ceza verilirdi bir bakalım.

Osmanlı döneminde tecavüzcüler bırakın hadım edilmeyi idam bile ediliyorlardı. Osmanlı kanunnâmelerinde birçok suça para cezası öngörülürken, tecavüz suçuna para değil cismani cezalar verilirdi. Bir kadın veya kıza zorla tecavüz edenlerin cinsel organının kesilmesi cezasının verilmesi kanunnâmelerde yer alır.

Ancak bu suçu işleyen kişinin bu konudaki sabıkası kabarıksa kadı, yani hakim takdir hakkını kullanarak idam cezası da verebilirdi.
Tecavüze uğrayanlar mahkemeye başvurarak kendisine saldıranların cezalandırılmasını istiyordu. Tecavüz kurbanının iddiasını ispatlaması önemliydi. Kadınların iddialarını ispatladıkları zaman tecavüze uğrayan kız bekârsa evlilik seçeneği teklif edilebiliyordu. Kabul edilmezse veya mağdure bekâr değilse tecavüz edenlere bedensel cezalar verilirdi. Bunların başında da tecavüzcünün cinsel organının kesilmesi vardı. Ceza bazen idama kadar gidebiliyordu. Tecavüze uğradığını iddia eden kişi iddiasını ispatlayamazsa müfteri durumuna düşüyor ve kendisi cezalandırılıyordu ve gayet caydırıcı oluyordu bu yüzden OSMANLI Yasaları örnek alınmalı ve caydırıcı özelliği ile uygulanmalıdır"

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir