GiresunManşet ÜstüUlusal

TBB BAŞKANI FEVZİOĞLU, GİRESUN’DAN UYARDI

HABER-FOTOĞRAF:UFUK KEKÜLDSC_7696

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Giresun Barosu'nun toplantı salonunda Başkan Gültekin Uzunalioğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi.Konuşmasına, "Savunmanın kurucu unsur olarak kabul edilmediği, iddia edenle eşitliğinin benimsenmediği bir sistemde herkesin özgürlüğü, eşit yurtdaşlığı tehlikededir" diye başlayan Fevzioğlu, "eşit yurttaşlığın teminatı bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir" dedi.. 

DSC_7672"GODOT'U BEKLER GİBİ YARGI PAKETİNİ BEKLİYORUZ"

Fevzioğlu,yargının en üstündeki kurumu temsil ettikleri halde demokrasi paketiyle ilgili hiçbir bilgileri olmadığını belirterek, “Biz ve hazırlayanlar da bir şey bilmiyor. Godot'yu bekler gibi demokratikleşme paketini bekliyoruz. Bizim bilmediğimiz gibi o paketi kapalı kapılar ardında hazırlayanlar da bilmiyor. Yöntemi demokratik olmayan, çoğulcu bir şekilde hazırlanmamış bir paketin nasıl demokrasi getireceğini bilmiyorum” diye konuştu.

Barolar Birliği Genel Başkanı Fevzioğlu, “Kendilerine sorulsaydı, siyasi partiler kanununu değiştirilmesini, yüzde 10 seçim barajını yüzde 3'e düşürülmesini ve YÖK’ün kaldırılmasını isteyeceklerini söyledi  

Fevzioğlu, şunları söyledi: “Eğer bize sorulsaydı, terörle mücadele mahkemelerini kaldırır ve siyasi iktidarın düşüncelerini ve eğilimlerini, toplumun kılcal damarlarını yargı eli ile götürme görevi üstlenmiş özel görevli mahkemeler dönemine son verirdik. Ama bu paket bize sorulmadı. Bize sorulmadığı için makyaj mı yapılmaktadır, esası var mıdır, Anayasa'nın ilk üç maddesindeki vazgeçilmez temel ilkeleri ihlal etmekte midir, bu ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı bir cümle var mıdır Bunları bilmiyoruz. Bize paketi hazırlayanlar sormasa da biz onlara bu mesajı gönderelim”.
Türkiye’nin gerilerek, baskı altına alınarak kutuplaştığını söyleyen Metin Fevzioğlu, "Düşünce özgürlüğü siyasi iktidarın alkışlama özgürlüğünden ibaret değildir. Sadece alkışlamaya izin veren bir yaklaşım düşünce özgürlüğü değildir. Eleştirmek de, hem de gözünün içine baka baka eleştirmek de her yurttaşın hakkıdır. Eleştiri asla ve asla hakaret değildir" dedi.

TBB Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:” Türkiye'de mezhepçilik derinleşiyor. Etnik ayrımcılığın tetiklediği etnik milliyetçilik derinleşiyor. Etnik milliyetçilik, başka bir etnik milliyetçiliği tetikliyor ve Türkiye kutuplaşıyor. Toplum patlamaya hazır bir bombaya dönüşüyor. Kişilerin kendilerini ifade hürriyetleri her geçen gün kısıtlanıyor. Bundan nasibini düşünenler alıyor. İşsiz kalma tehlikesi karşısında susmak zorunda hissediyor kendini. Buna bağlı olarak toplum spor müsabakalarından meydanlara, sokaklara kadar geriliyor. Kendini ifade edemeyen bir toplum tehlikeli bir toplumdur. Tehlikenin boyutunun büyüdüğü bir toplumdur. Böyle bir toplumda toplumsal muhalefet siyasal muhalefetin önüne geçiyor. Siyasal muhalefet toplumsal muhalefetin gerisinde kaldığında, toplumsal muhalefetin ihtiyaçlarını tatmin edemez göründüğünde, yaşanması çok zor, insanların birbirine dostça bakmakta zorlandığı bir hale dönüşüyor. Ve ufak gerginlikler büyük çatışmalara yol açabiliyor. Son birkaç aya bakıldığında halkın birbirini kıracak hale getirildiğini görürsünüz”.DSC_7685Feyzioğlu, Ergenekon ve KCK davaları ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu da,"KCK siyasi bir davadır. Davanın esasına ilişkin bir cümle kurmuyorum. Siyasi bir dava olduğu için toplumun bir kısmındaki görüntü, adil yargılanma hakkının kasten bu davada ihlal edildiğidir. KCK ve Ergenekon dibine kadar siyasi davalardır. Toplumdaki algı, bu davalarda muhalif düşüncede olanların ezilmek istendiği ve ibretlik şekilde cezalandırıldığı ve tutuklanmaların bir ceza olduğudur. Ergenekon ve Balyoz davaları darbeye karşı bir dava olarak söylense de ne var yok davasına dönüşmüş ve siyasi iktidara sesini çıkaranların tutuklandığı, ya da birbirini dizi dizi takip eden iddianamelere konu edilmeye başlandığı davalara dönüşmüştür" diyerek yanıtladı.

1239830_10151896364669835_1246915895_n
Feyzioğlu, ardından Giresun Barosu’nun Adli Yardım, Sosyal Tesis ve Staj Eğitim Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, çevre illerin baro başkanlarının yanı sıra Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak da katıldı. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir