SiyasetUlusal

Taşeron’a kadro Fiyasko!

 

TAŞERON’A KADRO FİYASKO!

Türkiye’de çalışma hayatının en zor şartlarına sahip olan Taşeron işçiler, Genel seçimlerin ardından tüm umutlarını 64. Hükümetin açıkladığı Eylem Planına bağlamıştı. 1 Kasım’ın ardından süreç taşeron işçiler için olumlu yönde değişeceğini ve beklentileri karşılayan bir çalışma olacağı yönündeydi. Ancak işler beklendiği gibi yürümedi. 23 Mart 2016 tarihinde Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı açıklamada “Kadro” ibaresi yer alamadı. Seçimden önce yer alan vaadlerde taşeron işçiler için devlette bir kadro verileceği yönündeydi.

taseron-kadro-akp

“KAMU’DA İSTİHDAM”

Başbakan Davuoğlu müjde olarak yapmış olduğu beyanda kadro ifadesini kullanmayarak, “kamuda istihdam edeceğiz” yönünde açıklamada bulundu. Kamu işçisi olmayı bekleyen Taşeron işçilerin umutları Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın açıklamarıyla suya düştü.

“ÖSP – ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONEL”

Naci AĞBAL’ın yaptığı açıklamada taşeron  işçiler artık devlete bağlı, Özel Sözleşmeli Personel olarak istihdam edilecek. Özel Sözleşmeli Personeller, sınava tabii tutulacak ve ardından 3 yıllık sözleşme imzalayacak.

“TAŞERON İŞÇİLER HÜSRANA UĞRADI”

Tüm hayallerini bu çalışmaya bağlayan Taşeron işçiler, gelişen tablo karşısında hüsrana uğradı. Taşeron işçiler ile yapılan görüşmede;

“Eğitim düzeyinde hiçbir ayrım yapılmadı; Lisans mezunu, lise mezunu aynı kefede”

“Bugüne kadar 3 yıllık sözleşmeyle firmalara çalışıyorduk artık aynı maaş ile devlete çalışacağız değişen hiçbirşey olmadı.”

“Sınav şartı getirildi.”

“Aynı maaş aynı şartlar, hiçbir iyileştirme söz konusu olmadı. Üstelik kazanılmış haklardan vazgeçilmesi gündemde!” şeklinde şikayetlerini dile getirdiler.

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir