Eğitim

TARİHÇİ REKTÖRDEN TARİH DERSİ

Giresun Üniversitesi Tarih Topluluğu tarafından "Belgelerin ışığında Ermeni sorunu" konulu konferans düzenlendi. 

Düzenlenen konferansın açılışında konuşan  Giresun  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, tarihin bilgiye ve bulguya dayalı bilimsel kanıtlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Ermeni Soykırımı konusundaki gerçeklerin gizlenmiş olan belgelerde yer aldığını belirten Rektör Attar, şunları söyledi: "Bugün ortaya atılan söz konusu iddialar 1915'e dayalı mesele değildir. Asıl mesele gizlenmektedir. Tarih konuşmalara, iddialara göre yazılmaz. Tarih bilgilere ve bulgulara dayalı bir bilimdir. Bugün yer altında ve yer üstünde gizlenmiş belgeler bütün gerçekleri gösterecektir. Bugün ortaya atılan iddialar Türk tarihine ihanet, Ermeni diasporasının ekmeğine yağ sürmektir. Bunu bilmek için vatandaş olmak yeterlidir. 1915 olayları söz konusu iddiaların yaşandığı değil, Türk'ün siyasetinden, dik duruşundan taviz vermediği bir tarihtir. 2015 yılına yaklaştığımız bu zaman diliminde bugünden itibaren ne yapılacağını bilmek, birlik olmak gerekir. Özellikle ifade etmek istiyorum ki taviz vermeyen bilim insanlarına ihtiyaç duymaktayız"

Rektör Prof. Dr. Aygün Attar'ın konuşmasının ardından Doçent Dr. Yalçın Sarıkaya'nın oturum başkanlığında Ankara Üniversitesi Türk Ermeni İlişkileri Merkezi Başkanı Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu ve Türk -Ermeni İlişkileri Araştırma Uzmanı Doç. Dr. Mevlüt Yüksel'in konuşmacı olarak katıldığı panel gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir