Giresun

SÜRÜCÜ ADAYLARI MAĞDUR, VALİ’DEN DEVREYE GİRMESİ BEKLENİYOR

GİRESUN'DA 4 AYDIR EHLİYET SINAVI YAPILAMIYOR. YAKLAŞIK 3 BİN KİŞİ EĞİTİM VE SINAV BEKLİYOR

Aksu Mahallesi’nde yeni açılan hastahane yolu ile kesişen sürücü adayı eğitim ve sınav alanı dahilindeki Pazar Caddesi’nin; sürücü adayları, eğitmenleri ve diğer trafik katılımcıları açısından güvenli olmadığı gerekçesiyle İl Trafik Komisyonu kararı ileğitime ve sınava kapandı. Bu karar sınav yapılamadığı için mağduriyet yarattığı gibi yeni güzergah eğitime uygun olmaması da tepkilere neden oluyor.

DENEYİMSİZ SÜRÜCÜ ADAYLARINI DAR, BOZUK ZEMİNLİ, YOĞUN TRAFİKLİ YOLA ÇIKARMAK İSTİYORLAR  

Yıllardır sürücü kurslarının eğitim ve sınav pisti olarak kullandıkları güzergahın yerine eski Seka Yolu olarak bilinen Mehmet İzmen Caddesi’nin kullanılmasına karar verilmesi, mağduriyetlere neden oluyor. Çünkü çift yönlü trafik işleyişi olan bu caddenin özellikle ağır vasıtalar açısından, ancak tek aracın sığabileceği dar kısımları, tehlikeli ve keskin virajları, önlemsiz ve uçurumlu şarampolleri ayrıca fazlasıyla bozuk bir zemini var. Bu yolda deneyimsiz sürücü adaylarının araç kullanması tehlike arz ediyor. Ayrıca yolda tadilat ve iyileştirme çalışmalarına ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Bu nedenlerle sürücü adaylarının eğitimleri ve sınavları yapılamıyor yaklaşık 3.000 kişi 4 aya yakın bir süredir eğitim ve sınav beklerken, Giresun merkezdeki sürücü kurslarının ehliyet faaliyetleri tamamen durma noktasına geldi.
SÜRÜCÜLER MAĞDUR, GİRESUN VALİLİĞİ’NDEN ÇÖZÜM BEKLENİYOR
Konu ile ilgili görüşü alınan sürücü adayı E.Y., 4 aydır sınav beklediğini, işe gireceğini ancak iş yerinin ehliyeti şart koştuğu için işe giremediğini, bu karmaşıklığın bir an önce çözülmesinin gerektiğini belirtti. Yine bir başka ehliyet adayı C.A., annesinin babasının hasta olduğunu araçlarını kullanacak başka kimselerinin bulunmadığını, acilen ehliyet almasının gerektiğini ancak uzun zamandır sınav beklediğini ve mağdur olduklarını ifade etti.
Görüşülen çoğu kursiyerler; günümüzde özellikle pandemi ortamında lüks olmaktan çıkıp artık temel bir ihtiyaç olan ehliyet ile ilgili sürecin Giresun’da bu kadar uzun süre kesintiye uğramasının anlaşılamadığını ve Giresun Valiliiği’nden acil çözüm beklediklerini, konuyu İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklara da aktaracaklarını dile getirdiler.
Giresun Valiliği’nin bu kararını yeniden gözden geçirmesi ve sürücü kurslarıyla görüşerek sorunu çözmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir