AktüelGiresun

“SOYKIRIM DEĞİL, ORTAK ACI”

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, 1915 yılında yaşananlarını bir soykırım değil ortak acı olduğunu söyledi.

Bütün dünyaya 'gerçeklerin ortaya çıkması için tarihçilerin arşivlerde ortak çalışma yapması çağrısı' yapan Attar, yaptığı açıklamada; “Sözde Ermeni soykırımı olarak kabul ettirilmek istenen iddialarla ilgili gerçekler; Osmanlı, Rus ve Avrupa arşivlerinde bulunan belgelerde mevcuttur ve ortaya çıkarılmayı bekliyor. Yapılacak araştırmalar ve tarafsız ortak çalışmalar gerçekleri ortaya çıkaracaktır” dedi.

"DEVLET KATLİAMLARA KARŞI ÖNLEM ALDI"

1915 öncesinde yaşanan olaylara dikkat çeken Attar, açıklamasında, Osmanlı Devleti sınırları içinde yaşayan Ermenilerin oluşturdukları çeteler aracılığı ile Osmanlı’nın çöküş dönemiyle birlikte zulüm ve katliamlarıyla devlete başkaldırdığını anlattı.  Aygün Attar, “Devlet de buna karşı önlemler almıştır. Yaşananlar her iki taraf için ortak bir acıdır ve asla soykırım olarak nitelendirilemez. Yıllarca Osmanlının en güçlü olduğu dönemlerde refah içinde yaşayan Ermenilerin, devletin en güçsüz olduğu bir dönemde soykırıma uğradığı iddiaları akla ve mantığa uygun değildir” ifadesinde bulundu.

GRÜ Rektörü Attar,  şunları söyledi: “Balkanlarda ve doğuda,Ağrı’da, Iğdır’da Kars’ta Türk-İslam mevcudiyetine karşı başlatılan katliamların ve sürgünlerin tek sorumlusu da Ermenilerdir. 20 y.y. da da 1990 yılında Ermeniler tarafından gerçekleştirilen katliam da soykırım niyetiyle tüm dünyanın gözleri önünde Ermeniler tarafından gerçekleştirilmiştir”.

DSC_8377

TÜRKİYE-AZERBAYCAN TARİHÇİLERİ ORTAK ÇALIŞMA YAPMALI"

Asıl gerçekler bunlardır ve Azerbaycan-Türkiye tarihçileri tarafından ortak projelerle bunlar ortaya konulmalıdır” diyen Attar, “ Bu konuda iki ilke arasında imzalanan protokoller olmasına rağmen, günümüzde halen daha ciddi bir çalışmanın da yapılmamış olması üzücüdür.

Türk tarihine kara bir leke olarak sürülmek istenilen sözde Ermeni Soykırımı iddialarıyla ilgili gerçeklerin bir an önce ortaya konulması umuduyla, Türk-İslam coğrafyasının gayretleriyle ortadan kalkacaktır” diye konuştu.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ın açıklamaları,  sözde Ermeni soykırımının 100. Yılı nedeniyle Azerbaycan İctimai TV’de yayınlanacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir