GiresunSiyaset

SOMA KAZA DEĞİL, KATLİAM…

Karaahmetoğlu, bir süre öne CHP tarafından verilen ve madenlerde yaşanan trajedilere son vermek üzere konunun Mecliste oluşturulacak komisyonda araştırılması teklifinin, AKP tarafından reddedildiğini hatırlattı. 

CHP Milletvekili ,"Aynı zihniyet,  Karadon Maden Ocağında 30 madenci kar hırsı ile katledilirken de ölümlere kayıtsızdı. Zamanın Çalışma Bakanı, güzel öldüler demiş, Başbakan madencinin kaderinde ölüm var diye açıklamıştı. Soma Maden İşletmeleri ocağının açılışını yaparken örnek nitelikte güvenlikli diye öven Enerji Bakanı’nın ölen yurttaşların değil sermaye sahiplerinin temsilcisi olduğunu yurttaşlarımız bilmektedir. Şimdi aynı zihniyet kaybımızdaki sayısal artışla birlikte sorumlulardan hesap sorulacağı biçiminde açıklama yapacaktır. Aynı zihniyetin kuşattığı Anadolu Ajansı ise katliam sonrası Maden ocağını işleten firmanın avukatı olduğunu düşünerek olsa gerek “soma kömür işletmeleri alınan en yüksek tedbirlere rağmen yaşanan kazaya anında müdahale etmiştir” şeklinde açıklama yaparak bir kez daha sermayenin sözcülüğüne soyunmuştur" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Madencinin kaderi ölümdür" sözlerini  eleştiren  Selahattin Karaahmetoğlu, şunları söyledi:"yaşanan yeni trajedi sonrası katıldığı bir ödül töreninde kameraman pozuyla görüntüleri göstermektedir ki ona göre madencinin kaderi budur. AKP İktidarı yaşanan katliamdan kendi dışında herkesi sorumlu görebilecek bir anlayışa sahip olduğunu bundan evvel defalarca göstermiştir. Koluna 750 bin liralık saati takıp neredeyse bunu övünülecek bir şeymiş gibi anlatanların gözünde ayda 1500 liraya yerin yüzlerce metre altında ekmek mücadelesi veren emekçilerin değeri yoktur. Soma bir kaza değildir, soma bir katliamdır. Katil, sermayedir ve onun siyasi temsilcileridir. AKP İktidarı hangi felakette sorumluluk alacak ve onurlu istifa mekanizmasını hayata geçirecek merak etmekteyiz. Ama görülmektedir ki yüzlerce ölüm bile kendilerini sorumlu hissetmelerine yetmeyecektir. Allah korusun 1 milyon kaybımız olsa bunların 1’inin makamını bırakacağını da düşünmüyorum. Bu vahim tablonun daha fazla büyümemesini ümit ederek hayatını kaybeden işçi kardeşlerime Allahtan rahmet tüm yakınlarına ve Yüce Türk Milletine Başsağlığı diliyorum"
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir