Giresun

SOÇİ’DEN GİRESUN’A KULAÇ ATTILAR

KARADENİZ'DE İLK KEZ DÜZENLENEN MARATONDA, 12 SPORCU SOÇİ’DEN GİRESUN’A 320 KM’Yİ 6 GÜNDE YÜZEREK DÜNYA REKORU KIRDILAR.

Türkiye-Rusya Uluslararası Karadeniz Soçi – Giresun 320 Kilometre Açık Deniz Yüzme Maratonu, sona erdi. Dünya Sağlık çalışanları ve Türkiye-Rusya Dostluğu temasıyla gerçekleşen maratonda 12 Türk ve Rus yüzücü 6 gün yüzerek Giresun’a ulaştılar. İlk kez yapılan ve dünyadaki en uzun mesafeli yüzülen bayrak yarışı olarak kayıtlara geçen maratonda, sporcular; 6 gün, 1 saat 30 dk, 315 km 219 metre yüzerek rekor kırdılar.
Devlet eski bakanı Kürşat Tüzmen’in gurup liderliğinde Giresun’a gelen yüzücüleri, kurulan platformda Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, miletvekili Kadir Aydın, Vali Yardımcısı Metin Maytalman ve kalabalık bir halk topluluğu tarafından çiçeklerle karşıladılar.
Yüzücülerin son durağı Giresun Botanik Park’ta  düzenlenen törende konuşan Türkiye Yüzme Federasyonu temsilcisi maraton hakkında bilgiler verdi. Katedilen mesafe olarak maratona katılanların dünya rekoru kırdığını, belirten temsilci, sporcuların 6 gün, 1 saat 30 dk, 315 km 219 metre yüzdüklerini ve bunun federasyon ve hakemler tarafından tescil edildiğini söyledi.
Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ise, konuşmasında , “Giresun Karadeniz’in tek adasının Giresun’da olması nedeniyle ilin tercih edildiğini ve ev sahibi olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Şenlikoğlu, “Sporun dostluk kardeşlik olmasının yanında ayrıca sağlıkçılara adanmış bir organizasyon olması nedeniyle sporculara ayrıca teşekkür ediyorum. Giresun kadim bir spor geçmişine sahip. Bu tür organizasyonlarla ilin tanıtımına ve turizmine katkı sunulacaktır “dedi.SOÇİ'DEN GİRESUN'A KULAÇ ATTILAR

TÜZMEN: “YÜZME SPORU TARİHİNDE BİR İLK”
Maraton sürecinde denizde yaşadıklarını anlatan eski bakan Kürşat Tüzmen, “Maratonu bizim gibi maratoncu olan sağlık çalışanları için düzenledik. Onlar olmasa bu maratonu yapamazdık. Onlara sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” diye konuşan Tüzmen, “Zorlu bir maratonu başardık. 320 kilometre. Dünyada bugüne kadar yapılamayan ultra maraton. Bir ilk” değerlendirmesi yaptı. Tüzmen, şunları söyledi: “Dünya yüzme tarihine kalıcı olarak geçti. Sporcuların yorgunluk, stres, kas ve yağ oranları değişimleri test edildi. Örnek bir çalışma yapıldı. Çok zorlu bir maraton oldu. 2 metre boyunda dev dalgalarla boğuştuk. Karadeniz’in Türkün bayrağına nasıl bakıp çırpındığını gördük. Yıldızlar, ay güneşin doğuşu ve yunusların yüzmesine tanık olduk. Bunların hepsi bence unutulmayacak değerler. Kendi kendimizle yüzleştik. Kendimiz test ettik. Limitlerimizin, sınırlarımızın neler olduğunu görmeye çalıştık. Bu Soçi-Giresun arasındaki 320 kilometrelik parkur, bence gerek Türk spor tarihinde gerekse dünya yüzme tarihinde bir ilk. Spor Bakanlığımızın, Yüzme Federasyonumuzun, hakem heyetimiz ve bizim buradaki sporcularımızın hepsi sonuna kadar güzel bir şekilde ellerinden geleni yaptılar. Kimse bırakmadı. Parkurlarını tam olarak tamamladılar. Bizim yaptığımız çalışmaların tamamı, bizim gibi maratoncu olan, gerçekten gece gündüz hepimizin sağlığı için özen gösteren tüm dünyadaki sağlık çalışanları için bu maratonu düzenlemiştik. Tüm dünya sağlık çalışanlarına buradan sevgilerimizi, saygılarımızı gönderiyoruz. Onlar olmasa biz bunları gerçekleştiremezdik”.SOÇİ'DEN GİRESUN'A KULAÇ ATTILARTörenin sonunda Kürşat Tüzmen ve aralarında Dünya Master Yüzme Şampiyonu Ahmet Nakkaş ve Dünya Soğuk Su Şampiyonu Hamza Bakırcıoğlu’nun da yer aldığı Türk-Ruz 12 sporcuya plaket verildi.
Soçi- Giresun Maratonu, Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu işbirliğinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Dış İşleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Giresun Valiliği, Giresun Belediyesi, Giresun Üniversitesi, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Giresun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanlığı, İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü ve çeşitli kuruluşların katkı ve desteğiyle gerçekleşti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir