Giresun

SEVGİNİN DİLİYLE KONUŞTULAR

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, senato kararıyla ‘Yılın Annesi Ödülü’nü verdiği Gülsüm Kabadayı ile onun 5 yıldır bakımını yaptığı ‘Umut’u eşi Sadık Attar’la birlikte evlerinde ziyaret etti. ‘Seni seviyoruz biliyor musun’ diye seslendiği Umut’u sık sık öpen elini tutarak saçlarını okşayan Rektör Attar, sorduğu sorulara Umut’un gözü ile verdiği tepkiler karşısında mutlu oldu. Kendisinin de aynı adı taşıyan bir oğlu olduğunu söyleyen Rektör Attar, Umut’un elinden tutarak uzun süre sohbet etti.
TÜRK KADINININ PORTRESİNİ ÇİZDİ
Rektör Attar, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Umut’u ilk kez Gülsüm Anne’nin katıldığı Rus televizyonunda gördüğünü çok etkilendiğini dile getirerek, şöyle dedi:”O gece uyuyamadım. Ülkemde milli, kültürel, insani değerleri muhafaza edip, hem kimliğimiz, hem dinimiz gereğince sevap olan bir işi gönüllü şekilde gerçekleştiren bir annenin varlığı beni son derece mutlu etti. Ben o stüdyodaki bakışlardan çok etkilendim. Çünkü ben eğitimimi Rusya’da aldım. O bakışların ne anlam ifade ettiğini biliyorum. Oradaki insanlar sınırları, etnik, dini kimlik farkı gözetmeksizin bütün bunların üstünde davranarak belki hiç okumamış ama hayat üniversitesinden en iyi puanlarla mezun olmuş olan bir annenin, bir Türk kadınının bize portresini de çizmiş oldu.”
“UMUTLARIN ANNESİYİZ”
Umut ve Gülsüm Anne’nin hikayesini öğrendikten sonra senato kararıyla Gülsüm Anne’ye ‘Yılın Annesi Ödülü’nü vermeyi kararlaştırdıklarını kaydeden Rektör Attar, “Biz aynı zamanda Umut’ların annesiyiz. Benim de Umut adında bir oğlum var. Onun için bugün burada bulunmaktan son derece mutluyum, gururluyum. Dünya insanlığına örnek olacak davranışı sergileyen hanımefendiye, ailesine teşekkür ediyorum. Büyük Türk milletinin, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu coğrafyanın ne kadar alçak gönüllü, ne kadar geniş kalpli insanlar yetiştirmiş olduğu gerçeğinden yola çıkarak 75 milyon Türk insanının ve dünya insanlığının örnek alması gereken ve bizi de gururlandıran bu davranışı nedeniyle kendisine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“UMUT İNSANLIK İÇİN BİR MESAJ”
Gülsüm Anne’nin bir insan hayatını kurtararak herkese çok önemli bir insanlık dersi verdiğini aktaran Rektör Attar, “Umut bizim akademisyenlerin, devlet adamlarının, diplomatların ülkeleri birleştirmek, gönülleri inşa etmek, yeryüzünde hepimize yetecek kadar insanca, dostça ve barış içinde yaşayabileceğimiz bir dünyanın varlığından bir daha haberdar olmamızı temin etti. Kaderin çok ağır bir darbesi sonucunda kendisini bu aile ortamında bulmuş olmasına rağmen, Umut’un da insanlık için bir mesaj olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, konuşmasının sonunda ise duygusal anlar yaşadı ve gözyaşlarını tutamadı. Gözyaşlarını elleriyle silen Rektör Attar, daha sonra Gülsüm Anne ve ailesiyle sohbet ederek, onlarla çay içti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir