Giresun

ŞENLİKOĞLU’NDAN; BORÇ, SAYIŞTAY RAPORLARI VE SİLO AÇIKLAMASI…

ŞENLİKOĞLU, BORCU 215’DEN 270 MİLYON TL’YE ÇIKARDI
Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, 31 Mart 2019 tarihinde görevi devraldığında belediyenin 41 milyon 259 bin 195 TL’sinin verilen çekler olmak üzere 215 milyon 383 bin 529 TL. borcu bulunduğunu açıklamıştı. Şenlikoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında ise, belediyenin şu andaki mevcut borcunun 270 Milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.
Bir süre sonra kesin rakamları, gelir-gider tabalosunu ayrıntılarıyla açıklayacaklarını söyleyen Başkan, “Borçlarımızla ilgili bir yapılandırma sürecimiz var. Biz şu an, işlerimizi nasıl çevirebiliriz onun hesabındayız. Borç var hizmet edemiyoruz diye bir düşüncemiz yok. Borç yapılır, önemli olan bu borcun karşılığının da olması. Yani borçla ne hizmet yapıldığı, biz bu gözle bakıyoruz.” şeklinde konuştu.
Sayıştay raporundaki usulsüzlük iddialarının ‘geçmişe dönük eleştiriler’ diye nitelendiren Şenlikoğlu, “Arkadaşlarımız bunlara teknik olarak cevap veriyorlar. Biz sadece Sayışta değil, 12 yılın sonunda mülkiye denetimi de gördük” dedi.
“LİMANDAKİ SİLOLARIN MUHATABI BİZ DEĞİLİZ”
Başkan Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Limanı’ndaki içinde imalat yapılan, çevre ve görüntü kirliliği yarattığı için tepki gören silolar için de konuştu. “Bu konunun muhatabı biz değiliz” diyen Şenlikoğlu, Ulaştırma Bakanlığı ile limanı işleten firma arasında yazışmaların sürdüğünü belirtti. Başkan,”Limandaki siloların yıkımı için Sayın Cumhurbaşkanımız son talimatı vermiş ve ‘silolar yıkılacak’ demiştir. Bu doğrultuda süreç kurumlar arasındaki görüşmeler bazında devam etmektedir. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, ben limanın işletilmesine karşı değilim. Sıkıntı şehrin önünün kapanmış olmasıdır. Bu durum insanları etkiliyor. Bu siloların yapılmaması lazımdı, şimdi de yıkılması lazım. İşletmeci firma silolar için bir formül bulabilir, liman dışında başka bir bölgeye yapabilir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir