GiresunKültür - SanatManşet Üstü

ALKIŞLAR SEMA YAZICIOĞLU İÇİN….

İstanbul’da dün geçirdiği kap krizi sonucunda yaşamını yitiren Tiyatro sanatçısı Sema Yazıcıoğlu ( Kör Sema )  Giresun’da düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. 

 

 

 

GEW

 

 

GİRESUN BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSUN'DA ANLAMLI TÖREN….

11092612_882724805106610_1443917856_n

SON KEZ ÇOK SEVDİĞİ SAHNEDE….

Giresun çok önemli bir değerini, kültür-sanat ve spor, basın camiasının yakından tanıdığı Tiyatro Sanatçısı Sema Yazıcıoğlu (Kör Sema), son yolculuğuna uğurlandı. Yazıcıoğlu için ilk tören, Giresun Belediye Şehir Tiyatrosu Vahit Sütlaş Sahnesi’nde yapıldı.Programın sunuculuğunu Fırat Akyol yaptı. 

Saygı duruşuyla başlayan programda, Şaban Karakaya, Süleyman Livanelioğlu, Ali Güneygül ve uzun yıllar birlikte dostlukları olan pek çok oyunda aynı sahneyi paylaştıkları Tiyatro oyuncu ve yönetmeni Gazeteci Ufuk Kekül birer konuşma yaptılar. 

 

11092662_10153173096119518_254259012_n

UFUK KEKÜL O'NU ANLATTI 

Kekül oldukça duygusal anlar yaşanmasına neden olan konuşmasında, Sema Yazıcıoğlu’yla 1978’li yıllardan başlayarak bazı anılarını anlattıktan sonra, şunları söyledi:“Yaşamımızın büyük bir evresi birlikte geçti. Tiyatrodan hiç kopmadı. Daha geçtiğimiz günlerde birlikte oynadığımız Hazırol isimli oyunun tekstini bulduğunu ve oynamamızı önermişti. Olmadı

Sema abiyi ona çok yakışan bir günde, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde toprağa veriyoruz. Bu günde hep onu hatırlayacağız. Sanatçıların en büyük beklentisi alkıştır. Sema abimiz yaşamıyla, yaptıklarıyla, duruşuyla alkışların tümünü, en yürekten olanı hake etti. Anısı önünde saygıyla eğiliyor, O’nu birlikte paylaştığımız sahnede alkışlıyorum. Hoşçakalsın"….

Ufuk Kekül, “Giresun Sema abinin anısına saygının bir ifadesi olarak O’nun ismini yaşatmalı. Buradan Sayın Başkan Kerim Aksu’dan mevcut veya yapılacak olan bir sanat kurumuna adının verilmesini istiyorum.”dedi.  

DSC_6077AKSU'DAN ALKIŞLANACAK KARAR:SOKAKBAŞI KÜLTÜR MERKEZİ’NİN BİR BÖLÜMÜNE ADINI VERECEĞİZ

Belediye Başkanı Kerim Aksu da Yazıcıoğlu’nun yaşamını Giresun sevgisi üzerine kurduğunu, belki yaşarken kendisine gereken ilginin gösterilemediğini, 27 Mart Tiyatrolar Günü’nde kendisini, çok sevdiği tiyatro sahnesinden uğurladıklarını belirterek, “ Sokakbaşı’nda yapacağımız Kültür Merkezi’nde Sema Yazıcıoğlu’nun sanat yaşamına yakışır şekilde bir bölüme ismini vereceğiz. Kendisi Giresun’un sanat, sosyal ve spor yaşamına büyük katkılar sağlamıştır. Sevenlerine, ailesine başsağlığı diliyorum” dedi.
GBŞT Vahit Sütlaş Sahnesi’nde düzenlenen törende Sema Yazıcıoğlu’nun yaşamını anlatan kısa slayt gösterisi ile sona erdi.
p03m800s8b2570is6bl5y0
Törene, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Başkan Yardımcısı Orhan Kurt, Murat Ersoy,bazı İl Genel Meclisi ve belediye meclisi üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, sanatçılar, spor kuluplerinin temsilcileri basın mensupları ve GBŞT Genel Sanat Yönetmeni Doğan Turan, tiyatro yönetici ve oyunucuları katıldı. DSC_6095Ardından cenaze Atatürk Meydanı’ndaki Hacı Miktat Camisi’ne getirildi. Burada, Eşi Nihal Yazıcıoğlu, oğulları Mert ve Fırat ile yeğenleri Ozan Kaan Yazıcıoğlu taziyeleri kabul ettiler. 

 Sema Yazıcıoğlu burada kalabalık bir cemaat tarafından kılınan namazdan sonra Yeni Mezarlık’ta toprağa verildi.

İşte Yazıcıoğlu’nun Hayatı…

yolcular (4)

16 Haziran 1941 yılında Giresun Hacı Hüseyin Mahallesinde doğdu. İlkokulu Bulancak, orta okulu sırası ile Bulancak, Samsun, Karasu, Ordu ve Giresun’da tamamlamıştır.

Ortaokulda Vahit Sütlaş ile tanıştıktan sonra 1958 yılında ilk sahne deneyimini yaşamış ve o tarihten sonra tiyatro onun için bir tutkuya dönüşmüştür.

1958-1968 yıllarında Giresun Halk Evi Tiyatrosun’da kesintisiz tiyatro oyunculuğu yapmış ve “Güneşte On Kişi”, “Müfettiş”, “Mezarsız Ölüler”, “Teneke”, “Ocak”, “Hababam Sınıfı” gibi oyunlarda oynamış, bundan sonra 1968 yılında Ankara Drama Tiyatrosun’da profesyonel olarak tiyatro yapmaya başlamış ve yine sırasıyla Ankara Sanat Deneme Sahnesi’nde, Ankara Birlik Tiyatrosun’da, Kardeş Oyuncuları, Drama Tiyatrosu ve Ankara Halk Oyuncuları’nda, “Yeniden Doğarız Ölümlerde”, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”, “Devri Süleyman”, “Evler Evler”, “72. Koğuş” ve “Pir Sultan Abdal” gibi 100’e yakın oyunda sahne almıştır.

Aynı yıllarda tiyatrolara fazla destek olunmadığından ve kadro barındırmakta zorlanıldığından 1970-1976 yıllarında Murgul Bakır İşletmeleri’nde işe başlamış ve bulunduğu yerin takımını çalıştırarak antrenörlük yapmış ama tiyatrodan yine kopmamıştır. Giresun’da Belediye Tiyatrosu, İnsan Hakları Derneği Tiyatrosu, Giresun Engelliler Tiyatrosu, Giresun Sanat Tiyatrosu, Halkevi Tiyatrosu’nda oyunculuk ve yönetmenlik yaşamını sürdüren Sema Yazıcıoğlu, Ufuk Kekül, Mehmet Yılmaz’la birlikte oluşturdukları ve Nalan Coşkun'un da görev aldığı Şiir Gurubuyla da pek çok turne yapmışlardır.

Akla gelen pek çok işte görev yapan Yazıcıoğlu; matbaacılık, veteriner teknisyenliği, orman işletme işçiliği, dizgicilik, muhabirlik, Giresunspor’da masörlük ve Fiskobirlik işçiliği gibi bir çok işte çalışıp emekli olmuş ve ailesiyle birlikte İstanbul’da yaşamaya başlamıştır Yazıcığlu, İstanbul’da 25 Mart 2015’de geçirdiği rahatsızlık sonucu 74 yaşında vefat etmiştir.

TÖREN FOTOĞRAFLARI….11104227_10153173096114518_179326043_n

DSCF8372DSCF8373 DSCF8375DSCF8376

DSCF8380

DSC_6086
DSC_6089 DSC_6101

DSC_6104 DSC_6107

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir