Manşet Üstü

SEÇMEK YETMEZ, SEÇİLMEK GEREKİR!

86 yıl önce bugün Atatürk olması gerekeni yapmış, kadınlı-erkekli yaşadığımız bu ülkede söz, yetki ve karar organlarında ortak görev almamızı yasalarla görünür kılmıştır. Kuşkusuz sonsuz teşekkürler, saygılar…

Şimdi sorgulanmasi gereken; 86 yıldır bu hakkı kadınlar kullanabilmiş midir? Kadınlar söz, yetki ve karar organlarında erkeklerle eşit temsile sahip olabilmiş midir? Maalesef hayır!

Bakınız gerçekler ortada; Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, vekiller, belediye başkanları, valiler, kaymakamlar, parti liderleri, daire müdürleri, siyasi parti il baskanlari, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri, rektörler. Erkeklerle eşit miyiz? Çeyreğin çeğregi bile degiliz!

Öyle ki; 86 yıldır erkekler “kadınlar arasından istediklerini seçme hakkını” anayasa ile meşrulaştırdılar!

İste bugün Atatürk’e teşekkür ettikten sonra oturup sorgulamali, eşitlenmek için neler yapmamız gerktiği uzerine kafa yormalıyız. Erkeklerin gerisinde degil, yanında olmaliyiz.
Kutlamak yetmez, seçmekten öte seçilmemiz gerekir…

Unutumasın; ”İnsan ırkı iki kanatlı bir kuştur;
Bir kanadı kadınlar, diğeri ise erkekler.
Ve her iki kanat eşit düzeyde gelişmedikçe;
İnsan ırkı uçamayacaktır..!'”

Hergün en az 3 kadının katledildiği, analarin ağladıgı, çocuk gelinlerin, tacizin, tecavüzün hakim olduğu ülkemizde biz kadınlara büyük görevler düşüyor. Vicdanli ve adaletli kadınlarla dayanışmayı büyütmek umuduyla…

Eşit ve özgür günlere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir