Giresun

Şebinkarahisar’a 207 bin TL ÇATAK desteği

Giresun'da, "Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) Programı" kapsamında çiftçilere 207 bin lira destekleme yapılacağı bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bakanlık tarafından sürdürülen ÇATAK Programıyla toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik korumasını tercih eden üreticilerin desteklenmesinin amaçlandığı belirtildi.
Açıklamada, Şebinkarahisar ilçesi Kılıçkaya barajı çevresinde bulunan 15 köyde 2015 yılından itibaren program uygulandığı anımsatıldı.
Çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalardan 2. kategoride yer alan, ahır veya çiftlik gübresi ile taş toplama uygulamalarının gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Uygulamalarla üretimi kısıtlayan veya tamamen engelleyen olumsuz unsurları ortadan kaldırarak, toprak ve su yapısının korunması ile erozyonun önlenmesi, bu arazilerin üretime kazandırılması ve verim artışı sağlanması hedeflenmiştir. Müdürlüğümüz tarafından proje kapsamına alınan köylerde, 2016 yılı için 82 üretici programa dahil olmuş ve 3 bin 441 dekar alanda 206 bin 460 lira destekleme ödemesi gerçekleştirilecektir."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir