Giresun

SAVCILIKTAN RABİA NAZ’LA İLGİLİ DNA AÇIKLAMASI

Giresun Cumhuriyet Savcılığı, Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne ilişkin halen sürmekte olan soruşturmadaki son gelişmelere ilişkin basın açıklaması yaptı.

Trabzon Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nin raporuna yer verilen açıklamada,   Rabia Naz Vatan’dan alınan DNA’larda en az biri erkek olmak üzere birden fazla şahsa ait olabilecek DNA profillerine rastlandığı bilgisine yer verildi.

Baba Şaban Vatan’ın şüphelendiği şahısların da aralarında bulunduğu 13 kişiden alınan numunelerin  incelenmek üzere gönderildiğini belirten savcılık,  “yelek ve tırnakta tespit edilen DNA örneği ile amca ve amcaoğlunun DNA’ları arasında yapılan karşılaştırmanın uyumsuz olduğu tespit edilmiştir. Bu kez DNA mukayesesi için 28.08.2019 tarihinde Rabia Naz’ın babası ve abisinden kan örneği alınmak istenmesine rağmen baba Şaban Vatan, kendisinden ve oğlundan kan örneği alınmasına rıza göstermemiştir. Bu nedenle otopside bulunan erkek DNA karşılaştırması ile ilgili kesin bir kanaate ulaşılamamıştır” ifadelerine yer verdi.

“OTOPSİ GÖRÜNTÜLERİ İZLETİLMEDİ”
Baba Şaban Vatan’ı da ‘DNA örneği vermemekle’, dava dosyasından almış olduğu belge ve dijital verileri sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşmakla suçlayan Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, “Baba Şaban Vatan’ın almış olduğu bu belge ve dijital verileri sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaştığı saptanmıştır. Başsavcılığımız tarafından Rabia Naz Vatan’ın görüntülerinin babası Şaban Vatan’a seyrettirildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir