Giresun

SAĞLIK MÜDÜRÜ GİRESUN’UN KORONA VERİLERİNİ AÇIKLADI (GÖRÜNTÜLÜ)

Giresun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Bulut, ildeki Covid 19 vaka sayıları, teşhis ve tedavide son durum ile aşılama oranlarını açıkladı. SAĞLIK MÜDÜRÜ GİRESUN'UN KORONA VERİLERİNİ AÇIKLADI (GÖRÜNTÜLÜ) Bulut, düzenlediği basın toplantısında “Eskiden de vaka sayımız 300’dü şimdi de 300. Ama eskiden vaka sayısı 300 iken bunların 100’ü hastanede yatıyordu. Şimdi ise hastaneye yatan vaka sayısı 5-10 kişidir” dedi.
Müdür Bulut, basın toplantısında yaptığı sunumda 2020 yılı Mart ayından itibaren Giresun’da 72 bin 765 pozitif vaka tespit edildiğini, 69 bin 640 kişini iyileştiğini ve 836 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. En yüksek vakanın 10 bin 874 vaka ile 2021 yılı Nisan ayında görüldüğünü, en düşük vakanın ise 12 vaka ile 2020 Mayıs ayında görüldüğünü açıkladı.
Toplantıda aşılama oranlarını da açıklayan Muhammet Bulut, Giresun’da 308 bin 968 kişinin aşılandığını, toplamda 789 bin 750 aşının yapıldığını söyledi. En az 1. doz aşı yaptıranların oranının yüzde 86,41, aşı sürecini tamamlayanların oranı ise yüzde 81 olduğunu ifade eden Bulut, nüfusa göre aşılama oranı en yüksel ilçeleri ise yüzde 84,47 ile Piraziz, yüzde 82,81 ile Merkez ve yüzde 82,81 ile Görele oldu. En düşük aşılama oranları ise yüzde 70,56 ile Espiye, yüzde 71,51 ile Alucra ve yüzde 72,86 ile Güce ilçesi olarak sıraladı.
İl Sağlık Müdürü Bulut, aşılama oranının artmasıyla birlikte hastaneye yatan hasta sayısında önemli bir düşüşün yaşandığını ifade ederek şunları söyledi:
“Vaka sayılarını azaltalım ama önceliğimiz şudur. Hastaneye yatan hasta sayısını azaltmak, yoğun bakıma yatan hasta sayısını azaltmak ve ölüm vakalarını azaltmaktır. Aşının yapılma nedeni ya da etki mekanizması bu şekilde. Aşıyla beraber özellikle aşı öncesi ve sonrası yoğun bakım doluluk oranlarına baktığımız zaman rakamlar sizi yanılmasın. Eskiden de vaka sayımız 300’dü şimdi de 300. O zaman aşı ne işe yarıyor gibi bir şey söyleyebilirsiniz ama eskiden vaka sayısı 300 iken bunların 100’ü hastanede yatıyordu. Şimdi vaka sayısı 250-300 olabilir ama hastanede yatan vaka sayısı 5-10 kişidir. Bu net ayrımı görmek gerekiyor. Buradaki aşının ve tedbirlerin etkisi hastaneye yatan, yoğun bakıma yatan ve ölüm oranlarını azaltma şeklinde karşımıza çıkıyor. Aşılanma oranları ve aşı etkinliği, hastaneye yatan hasta sayısıyla, yoğun bakıma yatan hasta sayısıyla, yoğun bakım doluluk oranıyla ve ölüm sayılarıyla çelişmediği sürece aşının etkinliğini net bir şekilde etkili olduğunu söyleyebiliriz.”
“DEVLET HASTANESİ’NİN İHTİYAÇLARI GİDERİLECEK”
İl genelinde Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde 206 uzman hekim, 343 pratisyen hekim, 70 diş hekimi, Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 23 profesör, 21 doçent, 72 doktor öğretim üyesi ve 72 araştırma görevlisi olmak üzere sağlık hizmetlerinde toplam 7 bin 122 personelin görev yaptığını belirten Bulut, uzman hekim başına 1393 kişi, özel hastanelerin dahil edildiğine ise uzman hekim başına 1119 kişinin düştüğünü ifade etti.
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Muhammet Bulut, taşınma sonrasında Prof.Dr.İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’ndeki eksikliklerin giderileceğini söyledi. SAĞLIK MÜDÜRÜ GİRESUN'UN KORONA VERİLERİNİ AÇIKLADI (GÖRÜNTÜLÜ)
Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelindeki toplantıya; Destek Hizmetleri Başkanı Mehmet Şahin, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Ersin Karadeniz, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hamit Öztürk ve İl ambulans Servisi Başhekimi Dr. Mesut Özdemir katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir