GiresunSiyaset

SAADET PARTİ İL BAŞKANI ÖMER ÖZTÜRK’TEN FINDIK ÖNERİSİ

Saadet Partisi İl Başkanı Ömer ÖZTÜRK düşüşe geçen fındık fiyatları ile ilgili açıklama yaptı.

15 yıldır fındıkta uygulanan hükümet politikalarının tekelleşmeye yol açtığını ve bunun sonucu olarak da fiyatların kolaylıkla manipüle edilebilir bir hale geldiğini savunan Öztürk; “her sezon öncesi ve sezon ortalarında açıklanan ‘üreticimizi ezdirmeyeceğiz’ ‘ezdirmedik’ veya ‘piyasaya müdahale edeceğiz’ gibi sadece üreticinin tepkisini en aza indirmeye yönelik söylemler maalesef bu sezonda söylenmiş ve bitmiştir. Artık söylenecek söz kalmamıştır. Çünkü herkes iyi biliyor ki AKP hükümeti fındık fiyatları ile şimdiye kadar hiçbir şey yapmamış, bundan sonra da yapmayacaktır, zaten de yapmak istemiyor. Çünkü bu küresel çapta bir oyun ve AKP hükümeti oyunbozanlık yapmak istemiyor. Hükümeti savunmak uğruna kendilerini ortaya atıp,  hiçbir çözüm üretmeyip, sadece laf üretenlerinde düşen fındık fiyatlarına bir faydası olmuyor.” şeklinde konuştu.
Sezon başından bu yana fındık için açıklama yapan tüm kesimlerin açıklamalarının incelendiğinde Saadet Partisi hariç, diğer kesimlerin fındık için bir tane dahi olsa ortaya çözüm getirmediklerini söyleyen Öztürk; “parti olarak fındık için yazdığımız her yazı da ısrarla çözüm önerilerimizi ortaya koyduk ve koymaya devam edeceğiz. Saadet Partisi olarak fındığımıza kurtaracak çözüm önerilerimiz;
1-    Fındık fiyatlarının en büyük düşmanı ARZ FAZLASI STOK’tur. Hükümet her sezon öncesi arz fazlası fındığı alacağını ilan edecek ve alacaktır.
2-    Hükümet tarafından satın alınan arz fazlası stok fındık kesinlikle piyasaya verilmeyecek, Fiskobirlik aracılığı ile işlendikten sonra okullara, askerlere ve hastanelere dağıtılacaktır.
3-    Naturel iç fındık ihracatına belirli bir kota getirilecektir. 
4-    Fındık ihracatı yapan tüm firmalara AR-GE birimi ve çikolata fabrikası kurma zorunluluğu getirilecek ve teşvik verilecektir.
5-    Fındık organize sanayi bölgeleri oluşturulacak ve fındık için gerekli her malzeme (çuval, palet, karton kutu, ambalaj malzemeleri, analiz laboratuvarları malzemeleri, lazer seçiciler, fırınlar, elevatörler, palet sarma makineleri vb.) bu bölgelerde üretilecektir.
6-    1. Sınıf taban arazilerde fındık dikimi kesinlikle yasaklanacaktır. Dikilen arazilerdeki fındık ağaçları yüksek oranda verilen teşvikle söktürülecektir.
Yukarıda açıkladığımız çözüm önerileri çok fazla maliyet getirmeyen, ama dirayetli, muktedir ve milletini düşünen hükümetlerin atabileceği adımlardır.” İfadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir