Giresun

Rektörlük binası geri alınan Rektör, yeniden tahsis peşinde

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yılmaz Can, Kale mahallesindeki tarihi rektörlük binasının Giresun Valiliği’nin talebi üzerine ‘boş olduğu ve amacına uygun kullanılmadığı’ gerekçesiyle üniversiteden geri alındığını ifade ederek, “Bize bu konuda görüş sorulmadı” dedi.

“İNŞAAT NEDENİYLE BİRİMLERİ TAŞIDIK”

Yazılı bir açıklama yapan Can, söz konusu binada bir belge müzesi oluşturmak için DOKA’dan 600 bin TL kaynak alarak onarım ve inşaat çalışmaları başlattıklarını, bu nedenle orada bulunan birimleri taşıdıklarını söyledi. Bu sırada üniversitenin fındık ihtisaslı üniversite ilan edilmesiyle projeye fındık müzesini de kattıklarıı belirten Can, “binanın bahçesine açılan çay bahçesi için Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü’nden izin aldık ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne bilgi verdik” dedi.

YARGIYA GİTMEYECEK…

Rektör Can, yürütülen projelerin gerçekleşmesi için karardan geri dönülmesini ve binanın yeniden üniversiteye tahsisini istedi. Yılmaz Can, “Talebimizi üniversite senatosuna sunduk. Kararı Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığına iletmeyi düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir