Giresun

REKTÖR’DEN BAKÜ ŞEHİTLERİ İÇİN MESAJ…

Bugün Azerbaycan'ın Başkenti Bakü’nün, Enver Paşa'nın talebi, Osmanlı Devleti'nin kararıyla Nuri Paşa tarafından oluşturulun Kafkas-İslam Orduları'nca Ermeni çeteleri ve Bolşevik İşgalinden kurtarılışının 96. Yıldönümü…

Bu nedenle üniversitenin sitesinden bir mesaj yayımlayan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, bu savaşta aralarında Giresun'dan giden gönüllülerin de olduğu 1138 kişinin şehit olduğunu belirterek, rahmet diledi.

 

 

cats17

 

ATTAR: KAFKAS İSLAM ORDUSU'NDA GİRESUNLULAR DA VARDI

Attar mesajında, aralarında Giresunlular'ın da bulunduğu ordunun askerlerini saygıyla andığını belirterek, "Geçtiğimiz yıl Bakü’de gerçekleştirdiğimiz şehitlik ziyaretinde şehitlikte bulunan isimler arasında 8 Giresunlunun da bulunduğunu görerek duygulandık. Onların üzerine Giresun’dan getirdiğimiz vatan toprağını serptik. Bugün rahat ve özgür bir şekilde hayat sürdürebiliyorsak onların sayesindedir" dedi.

DSC_6847

Aygün Attar, mesajında şunları söyledi:“96 yıl önce yazılmış bu muhteşem tarih; İnanmış kişilerin, Azerbaycan’ı sevenlerin, bir millet olduğumuzu ortaya koyanların, Azerbaycan için canlarını, kanlarını veren Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin hikâyesinin tarihidir.Evini, ailesini, toprağını bırakarak, Bakü’yü kurtarmak için yollara düşen, çileli bir yolculuk sonrasında, 15 Eylül 1918’de Bakü’yü kurtaran, bugünleri yaşamamızı sağlayan insanların hikâyesinin anlatıldığı tarihtir" dedi.

Nuri Paşa komutasında Bakü’ye gelen Kafkas İslam Ordusu, zorlu bir muharebeyle Ermeni ve Bolşevik işgalinden Bakü’ yü kurtararak işgale son vermiştir. Bu savaşta 1130 Mehmetçik özgür Azerbaycan için şehit düşmüştür.

Azerbaycan’ın dünyaca ünlü şairi Bahtiyar VAHAPZADE Kafkas – İslam Ordularının Kahramanlığını bir şiirinde şöyle ifade etmiştir;

Toprağın yolunda düştü toprağa

Senin toprağın sana gaytardı

Kendi koruduğu hem can verdiği

Yolun kenarında defnedildi o

Uğrunda canını kurban verdiği

Toprağı kendine vatan bildi o

Yolcu, arabayı bu yerde eğle

O mezar önünde sen tazim eyle

El aç, dua eyle onun ruhuna

Ayak bastığın yer borçludur ona

Giresun Üniversitesi olarak Azerbaycanlı kardeşlerinin özgürlüğü için şehit düşmüş ecdadımızı minnet, şükran ve rahmetle anıyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir