AktüelGiresun

Rektör Yılmaz Can, YÖK’ün kararından sonra vekil dekanları görevden alıyor

Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK), tüm Türkiye’deki devlet üniversitelerine gönderdiği yazıda, fakültelerdeki vekil dekan uygulamasının sonlandırılmasını ve buralara asaleten dekan atamasının yapılmasını istedi.
 YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. H.Hakan Göktaş imzasıyla üniversitelere gönderilen yazıda uzun süreli vekaletle yönetimin üniversite sistemine olumsuz etkilediği ifade edildi. Göktaş, rektörlerin ukdesinde olan veya vekaleten yürütülen dekanlıklar için asil dekan tekliflerinin YÖK’e ulaştırılmasını istedi.
GRÜ Rektörü Yılmaz Can, yazının gereğini yapacaklarını söyledi. Can, gazeteci Cavit Özdemir’in sorduğu soru üzerine yaptığı açıklamada, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Nazım Elmas ile Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr.Oğuz Serdar Kesicioğlu’nun görevlerinin sonlandırılacağını açıkladı. Yılmaz Can, Denizcilik Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesine de asaleten görev yapacak dekanlar atanacağını söyledi.

NAZIM ELMAS VE OĞUZ SERDAR KESİCİOĞLU’NUN YERİNE ASALETEN ATAMA YAPILACAK

“Bu iki fakültede de geçmişte sürtüşmeler, çekişmeler yaşandı” diye sözlerine başlayan Can, vekaleten atamaların kendinden önce yapıldığının ifade ederek “yeni bir çatışmaya mahal vermemek için dengelerle oynamadım” dedi.  Rektör, “YÖK’ten böyle bir yazı geldi. Değerlendiriyoruz. Uygun isim bulduğumuzda asaleten atama yapacağız. Mevcut vekil olarak görev yapanlar olmayacak. Onların yerine iletişim ve güzel sanatlar alanında uzman olan akademisyenler bulacağız “ dedi.   
Yılmaz Can bir başka soruya verdiği cevapta ise, asla siyaset düşünmediğini ve akademisyen olarak kalmaya devam edeceğini ifade ederek, “siyaset bana göre değil” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir