EğitimGiresun

REKTÖR ATTAR UNESCO’DA…

İngiltere’nin Oxford şehrinde düzenlenen, “Oxford Liderler Zirvesi”ne katılarak, “Socrates Ödülleri” kapsamında “En İyi Bölgesel Üniversite” ve “Yılın Yöneticisi” ödüllerini alam GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Fransa’nın başkenti Paris’te UNESCO Genel Başkanı İrina Bukova ile görüştü.

UNESCO Başkanlık binasında gerçekleşen görüşmede Başkan Bukova,  GRÜ’nün yaptığı çalışmalardan övgüyle bahsederek memnuniyetini dile getirdi. Ayrıca UNESCO olarak kadın erkek fırsat eşitliği ve eğitim alanlarında yapılacak tüm çalışmalarda Giresun Üniversitesine destek vereceklerini ifade etti.

0fb60a3f0e

Üniversitenin sitesinde yer alam habere göre Attar, Bukuova’dan Giresun Üniversitesi bünyesinde kadınların eğitilerek toplumda aktif konuma gelmeleri, akademik hayatta etkin olmaları ve en önemlisi bu konuların akademik disiplin çerçevesinde ele alınmasına hizmet edecek çalışmalar yapılması için eğitim birimi açılmasını talep etti. 

Aygün Attar ayrıca, UNESCO Genel Başkanı İrina Bukova’yı üniversite tarafından düzenlenen  Kadın Çalıştayı”na da davet etti. Rektör, 2015 yılının Birleşmiş Milletler (BM) “Bin Yıl Kalkınma Programı” çerçevesinde önem arz ettiğini ve Pekin Kadın Çalıştayının da 20. yıldönümüne denk gelmesi nedeni ile yapılmasını planladıkları “3. Uluslararası Kadın Çalıştayı”na, UNESCO başkanı olarak katılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.GRÜ tarafından Mayıs 2014 tarihinde dünyanın 30’dan fazla ülkesinden katılımcının iştiraki ile gerçekleştirilen ve büyük ses getiren Kadın Çalıştayının “Sonuç Bildirgesi” nde öne sürülen problemlerin çözümlenmesi için eğitimin önemi ve üniversitelerin rolüne özellikle vurgu yapan Rektör Attar, “Bir kadın, anne ve başarılı bir yönetici olarak; kadınların hayatın her aşamasında ve eşit şartlarda bulunması gerektiğine inanıyor ve bu inancın hayata geçmesi için hem kendim hem de başında bulunduğum kurumumla büyük çaba sarf ediyoruz. Tüm dünya aynı duyarlılıkla bu çalışmaların farkında olur ve katkı sunmada çaba gösterirse, bu düşüncelerin gerçekleşmesi daha kolay olur” diye konuştu.

2d84e35c9b

Attar, aynı gün ayrıca UNESCO Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Birim Başkanı Saniye Corat, eğitim müşaviri Cynthia Gutman ile de görüştü. görüşmelere Giresun Üniversitesi Dış İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Sirin Dilli de katıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir