Aktüel

REKTÖR: DİLİMİZİ KORUMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞU

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, 26 Eylül 1932 tarihinde yapılan Birinci Dil Kurultayı’nın 81. yıldönümü dolayısıyla kutlanan Türk Dil Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. 

Dilin, tüm dünyada insanları ortak bir paydada buluşturan en önemli unsurların başında geldiğini vurgulayan Attar, " İnsanları tarihi ve kültürel bağlarla bir araya getiren birey ve dünya arasındaki en önemli iletişim aracıdır. Bir ülkenin, kültür birliğini sağlayan, millî karakter ve kimliğinin temelini oluşturan dilidir" dedi

Aygün Attar, mesajında şunları söyledi: "Dilimizi geliştirerek muhafaza etmek, Millet olarak geleneğimizi ve geleceğimizi güvence altına almak demektir. Türkçemizin anlamını bozacak, onun özelliğini kaybedecek kelimeler kullanılması zamanla dilimizin değişime uğrayarak yozlaşmasına zemin hazırlamaktadır.

Son yıllarda Türkçe'nin yaygınlaşması ve bir dünya dili olarak kabul edilmesi için yürütülen çalışmalar umut vericidir. Tarih boyunca Orta Asya’da, Kafkaslarda, Orta Doğu’da, Anadolu’da ve Balkanlarda yaygın olarak kullanılan ve bilinen dilimiz Türk kültürünü de bu geniş coğrafyada hâkim kılmıştır.

Türkçemize sahip çıkılarak doğru şekilde kullanılması, tarihimizi, şuurumuzu ve benliğimizi bünyesinde barındıran dilimizin korunması geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması eğitimcilerimiz başta olmak üzere hepimizin ortak sorumluluğudur."

Uluslararası bir üniversite olma yolunda hızla ilerleyen ve geniş bir coğrafyaya hitap eden bir yüksek öğrenim kurumu olarak, bu konuda üstümüze düşeni yapmanın gayreti içindeyiz. Üniversitemize gelen uluslararası öğrencilerimize ilk olarak bu ülkede eğitim öğretim görmenin ilk gereği olan dilimizi öğretiyoruz. Bölgenin ilk ve tek Türkçe Öğretim Merkezi'ni (TÖMER) kuran bir üniversiteyiz. İkili ilişkilerimizi sürekli geliştirerek ve işbirliği protokolleri imzalayarak bölge ülkelerle kardeşliğimizi pekiştiriyoruz. İlim ve bilim alanındaki tüm bu işbirlikleri güzel dilimiz Türkçe'nin bölge coğrafyasında yaygınlaşması için çok önemli adımlardır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Türk dünyasının Türk Dil Bayramı’nı kutluyor; Türkçenin her alanda en çok kullanılan ve müracaat edilen dil olmasını temenni ediyorum.

 
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir