Giresun

REKTÖR COŞKUN’UN EKİBİNİN REKTÖRÜ FETÖ’CÜ ÇIKTI

2010 yılında Prof.Dr. Osman Metin Öztürk’ün görev süresi dolmadan istifa etmesiyle boşalan Giresun Üniversitesi Rektörlüğü görevini vekaleten atanan Prof.Dr. Halil İbrahim Bahar, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle görev yaptığı üniversiten atıldı ve meslekten ihraç edildi. Aksaray Üniversitesi’nde görev yapan Bahar’ın ismi önceki gün yayımlanan KHK’da yer aldı.

Uzun yıllar Polis Akademisi’nde akademisyen, başkan yardımcısı, son olarak da Rektör Yardımcılığı yapan Bahar, geçen yıl Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne atanmıştı.

indir

                                   

"HOCA EFENDİNİN ADAMI" OLDUĞUNU GİZLEMEMİŞTİ 

Giresun Eynesil doğumlu Halil İbrahim Bahar, 2010 yılında Polis Akademisi'nde görev yaparken seçim sürecinde YÖK tarafından Giresun Üniversitesi'ne vekaleten atandı. Bu süreçte aday olan Bahar, 'hoca efendinin icazetini alarak geldim, seçim formalite, Rektör olmaya geldim" diye akademisyenlerden oy istedi,basına da benzer açıklamalar yaptı ve birinci çıktı. Mustafa Türkmen ikinci, Aygün Attar üçüncü oldu. Ancak YÖK Bahar ve Türkmen'i listeye koymadı, Köşke sunulacak listede birinnci sırada Attar'ın olduğu anlaşılınca,, üçüncü sıradaki aday Yılmaz Can istifa ettirildi.Aynı süreçte Bahar, Attar'ın atanmasına engel olmak için mahkemeye başvurdu. 

Bu nedenle üniversite 2 yılı aşkın bir süre vekil Rektörlerle yönetildi. Bunlardan birisi de Can'dı.

BAHAR’IN BAŞDANIŞMANI YILMAZ CAN VE CEVDET COŞKUN  DÖNEMİNDE DE YÖNETİCİ…

Bahar’ın ihracı sonrasında gözler Giresun Üniversitesi’ ne çevrildi. Çünkü Bahar’ın rektör yardımcısı, danışman, dekan, müdürlük gibi önemli görevlere getirdiği isimler, kendisinden sonra vekil olan Yılmaz Can ve mevcut Rektör Prof.Dr. Cevdet Coşkun döneminde de bu görevlerini sürdürüyor. Rektör Coşkun’un da aynı dönemlerde üniversiteye gelerek Halil İbrahim Bahar’ın başdanışmanı, Prof. Dr. Ünsal Pekdemir, Doç.Dr.Nazım Elmas, Prof.Dr. Mustafa Türkmen, Prof.Dr. Serkan Soylu, Saim Topçui Murat Taş gibi isimlerle birlikte GÜNİDER isimli dernek üzerinden ekip kurarak seçimlerde ortak hareket ettiği biliniyor.
Bahar'ın Başdanışmanı Bekdemir, Rektör  Coşkun tarafından üniversite yönetim kurulu üyeliğine getirilmiş ve aynı zamanda Açık Öğretim il koordinatörlüğüne atanmasını sağlamıştı. 

rektor

ATTAR BAHAR'IN DANIŞMANI VE EKİBİNİ GÖREVDEN ALDI, CANİKLİ SAHİP ÇIKTI ‘İDEOLOJİK KIYIM’ DEDİ
Bahar’ın ve Can’ın ekibiyle 2010’lu yıllardan başlayarak mücadele eden ve  Rektörlüğü döneminde onlarla çalışmayan ve görevlerine son veren ise Prof.Dr.Aygün Attar olmuştu.
O zamanlar AKP Gurup Başkan Vekili olan Nurettin Canikli de Attar’ın bu kişileri görevden almasını ‘ideolojik kıyım ‘olarak nitelendirerek Bekdemir, Elmas ve ekibin görevlerine iadesini isteyerek onlara sahip çıkmıştı.

Canikli'nin bütün süreçlerde bu ekiple birlikte olduğu da biliniyor. 

ATTAR'IN VE İSTİFA EDEN DEKANLARIN 'ÜNİVERSİTEDE FETÖ/PDY ÖRGÜTLENMESİ VAR' İDDİALARI ANLAM KAZANDI

Bu isimlerle ilgili bazı dekanların ve son olarak da Attar’ın isim de vererek ‘üniversitede FETO/PDY yapılanması var’ diye yaptığı açıklama ve suç duyurusuna yansıyan iddialarını daha da çok tartışılmasına ve anlam kazanmasına neden oldu.
Bilindiği gibi Attar da Rektör Coşkun tarafından kurulan komisyon tarafından hakkında bazı iddialar oluşturularak ‘FETÖ’cü diye açığa alınmıştı.
Ancak Attar, yaptığı açıklamada, Halil İbrahim Bahar ve Yılmaz Can’ın vekil rektörlüğü döneminden başlayarak Fetullah Gülen Cemaatine mensup kişilerin üniversiteyi ve kendisini ulusalcı olduğu için hedef seçtiğini öne sürmüş, aynı ekibin Coşkun döneminde de kumpaslarına devam ettiğini belirtmişti.
Aygün Attar, basına yaptığı açıklamada Cevdet Coşkun ve ekibini  ‘kripto yönetim’ olarak nitelendirerek geçmişten bugüne kadar ilişkilerinin araştırılmasını isteyerek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. 

Attar'ın önemli iddialarından birisi de yine Coşkun döneminde göreve getirilen Prof.Dr.Mustafa Türkmen'le ilgili oldu. FETÖ nedeniyle kapatılan MOBİNG'le Mücadele Derneği temsilcisi olan Türkmen, Coşkun tarafından ÖSYM koordinatörlüğüne önerilmiş, aynı derneğin bir başka yöneticisi Prof.Dr.Mustafa Cin'i Rektör Yardımcısı ve konservatuar müdürü yapmıştı. 

Halil İbrahim Bahar'ın meslekten ihracı sonrasında Giresun Üniversitesi'ne yönelik tüm bu iddialar da ortada iken YÖK'ün hangi tasarrufta bulunacağı merakla bekleniyor. 

İLGİLİ HABERİN LİNKİ

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİNDE FETÖ/PDY Mİ VAR?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir