Giresun

REKTÖR COŞKUN’A VAHİM İDDİALAR…

YÖK’ün isteği üzerin görevlerinden istifa eden Giresun Üniversitesi dekanları, Rektör Prof.Dr. Cevdet Coşkun’un verdiği ‘istifa etmiyorlar’ demecinin‘tamamen gerçek dışı ve iftiradan ibaret olduğunu ’ söylediler. YÖK’ün açıklamasından sonra bu sabah istifalarını Rektörlüğe sunduklarını belirten dekanlar, Coşkun’u ‘art niyetli’ olmakla, yönetimindeki bazı isimleri de paralel yapıdan yana olmakla  suçladılar.  

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı,Prof. Dr. Ülkü Aygen TÜRKMEN, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahir KADAKAL tarafından imzalanan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad YAPAR’ın da isminin olduğu yazılı açıklamada, “Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN'un, toplantıyı beklemeden YÖK’e 11 Dekanın görevden alınması yönünde resmi olarak başvuruda bulunması eleştirilerek "Bu yaklaşım kabul edilebilir iyi niyetli bir yaklaşım olmayıp, tarafımızdan art niyetli bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

“ BİZ MÜCADELE ETTİK, REKTÖR ATTAR’DAN SONRAKİ UYGULAMALAR DEVLET KURUMLARI TARAFINDAN İNCELENMELİDİR”.

Dekanlar açıklamalarında , darbe girişimini kınayarak devletin yanında oldukları mesajını verdikten sonra, “28 Nisan 2016 tarihine kadar Giresun Üniversitesi “Devlet ve millet çıkarlarını ön planda tutan, milli iradeye saygılı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne inanan, Demokratik ve Çağdaş” bir yönetim anlayışına sahip olmuş, bunun aksini düşünen şahıslarla ise amansız bir mücadele içerisinde bulunmuştur. Ayrıca bu mücadele Giresun Üniversitesi ile sınırlı kalmayarak ulusal alanda da Devletimize bu kararlı mücadelesinde sonsuz destek verilmiştir. Bu tarihten sonraki uygulamalar ise Devletimizin ilgili kurumları tarafından incelenmesi gereken uygulamalardır” dediler.

REKTÖR DANIŞMANI VE GRÜ YÖNETİCİLERİNE  ‘PARALELCİ’ SUÇLAMASI :

Mevcut yönetimde yer alan bazı isimleri, önceleri ve kendilerinin yönetici olarak görev yaptıkları Rektör Prof.Dr.Aygün Attar döneminde ‘paralel’ yapıyla birlikte hareket etmekle suçlayan ve hatta rektör danışmanının Zaman, Bugün ve Cihan Haber Ajansında kadrolu strateji uzmanı olarak görev yaptığını belirten  dekanlar, şu iddialarda bulundular:”Bilim adamı kisvesi altında üniversitede yuvalanan bu eğitimli terör odaklarına karşı Prof. Dr. Aygün ATTAR’ın Rektörlüğü döneminde verilen mücadele karşısında “paralel örgütün yayın organları olan Zaman ve Bugün Gazeteleri ile Cihan haber ajanslarıyla birlikte hareket ederek üniversite yönetimi aleyhine demeçler verenler, bugün üniversite yönetiminde yer almakta, yine söz konusu basın-yayın organlarında kadrolu strateji uzamanı olarak görev yapan ve daha önceki yıllarda ise Giresun Üniversitesi Rektör Vekilliği görevinde bulunan Vekilin Rektör Danışmanlığı ve idareciliğini yapan öğretim üyeleri, 28 Nisan 2016 tarihinden sonra şuan ki mevcut üniversite yönetiminde de Rektör Danışmanı ve idareci olarak görev yapmaktadırlar”.

“DEVLETE KARŞI OLAN ÜNİVERSİTEDE YUVALANAN ZİHNİYET, HEDEF ŞAŞIRTIYOR”

Dekanlar, açıklamalarının sonunda “Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin yanında olan, Demokrasiyi benimseyen bizleri “istifa etmeyen Dekanlar” olarak gösteren anlayış kabul edilebilir bir anlayış olmayıp, Devlete karşı olan ne yazık ki üniversitemizde de yuvalanan bu zihniyetin her zaman yaptığı gibi hedef şaşırtarak, kamufle olma girişiminden başka bir şey değildir”ifadeleriyle görüşlerini dile getirdiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir